Metrostav DIZ má v Liberci další zakázku: bude přestavovat parkoviště na parkoviště za 52 milionů

Společnosti Metrostav DIZ, vzešlé ze své mateřské firmy Metrostav, která má zákaz účastnit se veřejných zakázek kvůli korupci, se v Liberci daří. Aktuálně získala další zakázku. Bude za zhruba 52 milionů korun předělávat parkoviště v Pastýřské ulici.

Práce na parkovišti v Pastýřské by měly začít již za měsíc, v srpnu. „Vítězná firma si ještě zpracovává realizační dokumentaci, takže předpokládám, že staveniště jí budeme předávat začátkem srpna,“ uvedl pro ČTK náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Metrostav DIZ bude na místě kromě parkoviště v první etapě dělat i opěrnou zeď a upraví Tržní náměstí, kde bude v budoucnu začínat Nová Pastýřská. Na modernizaci parkoviště s kapacitou zhruba 130 míst získalo město dotaci. Jde o bývalé sportovní hřiště vedle budovy policie, které ale město v rámci své politiky, kdy je upřednostňována automobilová doprava, nechalo již před lety změnit v parkoviště.

„Samozřejmě jsme tam aplikovali manuál povrchů, to znamená parkovací stání budou z kamene s lepším vsakem a budou tam vysázené stromy,“ dodal náměstek Janďourek. Součástí první etapy je podle něj také vybudování chodníku z Tržního náměstí směrem k budově policie. 

O projektu nové ulice – Nová Pastýřská se mluví už déle než čtyři roky, přičemž už měl být hotový. Byl to jeden z hitů nové koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS, vzešlé z voleb v roce 2018. Nedlouho po nich vystoupila tehdy nová koalice s až siláckým prohlášením, kde slibovala liberecké veřejnosti celou Novou Pastýřskou, která by propojila Sokolskou s Tržním náměstí a odlehčila tak v dopravě přetíženému centru. Stavba tedy začíná až po pěti letech.

Metrostav DIZ patří mezi „silnou trojku“ stavebních firem, která v rámci Libereckého kraje i města Liberce získává největší podíl klíčových zakázek. Podobně úspěšné jsou jen společnosti SYNER Group a její bývalá dceřinka CL-EVANS. Navíc tyto firmy často na zakázkách spolupracují.

Metrostav prováděl, společně s CL-EVANS, největší stavební zakázku Liberce za minulé volební období – rekonstrukci Liebiegova paláce. Vyhrál původně i další velkou zakázku – rekonstrukci budovy URAN, ale nemohl podepsat smlouvu, protože kvůli svým korupčním kauzám dostal od soudu zákaz účastnit se veřejných tendrů.

Soutěžit veřejné zakázky tedy začala firma Metrostav DIZ. Ta pro Liberecký kraj kraj buduje parkovací dům za 230 milionů korun a společně se Synerem dnes staví v Liberci Centrum urgentní medicíny za více jak tři miliardy.

Původní firma Metrostav je také, jako právnická osoba, mezi obžalovanými v aktuální korupční kauze kolem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde se již dva obžalovaní doznali, že ve prospěch Metrostavu falšovali výběrové řízení, uměle navyšovali cenu a vystavovali kvůli tomu fiktivní faktury, které měl proplácet veřejný rozpočet z evropských dotací.


Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.