nášLiberec

Search

Tak tohle se povedlo. Město ukázalo, že umí stavět byty pro lidi. A jak!

Jako by to ani nebylo z Liberce, jak ho známe. Moderní, architektonicky uhrančivé, sociálně orientované a levné bydlení pro desítky rodin představilo město v libereckých Rochlicích. Projekt městského bydlení, na který sehnalo peníze vedení města z let 2014-2018, se po pěti letech představuje Liberečanům.

Projekt „Sociální bydlení města Liberec – Na Žižkově“ se začal psát mezi lety 2014 až 2018 pod taktovkou Změny pro Liberec. Po změně ve vedení města a nástupu koalice Starostů, ANO a ODS (dnes rozšířené i o Piráty) naštěstí nebyl, jako mnoho jiných, stopnut, ale úspěšně dotažen do konce.

Včera se konalo slavnostní otevření dokončené I. etapy projektu a veřejnosti se ukázalo 49 moderních bytů ve třech nových domech se zajímavou architekturou. První z bytových domů byl podpořen z IPRÚ, kdy dotace z EU činí 34 357 501 Kč, což je 85 % z celkového rozpočtu, a 2 021 029 Kč je dotace ze státního rozpočtu. Stavba trvala necelé dva roky, stavět se začalo v prosinci 2021. První nájemníci se nastěhují v průběhu příštího měsíce.

Statuární město Liberec v této lokalitě převzalo 3 bytové domy s celkem 49 byty. Bydlení zde najde až 150 lidí. Jde o kombinaci sociálního i dostupného standardního nájemního bydlení. V další etapě by mohl vzniknout podobný počet bytů jako v první.

Cena sociálního bydlení je definována specifickými pravidly poskytovatele dotace, tj. limitem stanoveným Ministerstvem pro místní rozvoj, aktuálně ve výši 84,70 Kč za m2.  Cena nesociálních bytů se řídí typologií bytu podle Pravidel přidělování bytů ve vlastnictví statutárního města Liberce. Cena je aktuálně stanovena na 120 Kč za m2. Ostatní služby budou pravděpodobně nastaveny v rozmezí 3 000 až 5 000 Kč.

Zhruba 150 lidí najde na Žižkově nové, moderní a cenově dostupné bydlení. Byty jsou světlé, každý má balkon s výhledem do zeleně nebo na hory.

První tři domy zaujmou i zajímavou architekturou. Ta kombinuje moderní přístup s tradičním libereckým stavitelstvím. Na první pohled zaujme například velký, půlkruhový vchod do vnitrobloku, kde se chystá i nové malé náměstí. Nejenže je skrze něj vidět městská dominanta – Ještěd s Hubáčkovým hotelem, ale navazuje i na architekturu nedalekého Liebiegova městečka s náměstím Pod Branou.

Za zdařilým architektonickým zpracováním stojí Kancelář architektury města (KAM), konkrétně Marie Procházková Sanvito a někdejší šéf KAM, dnes náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/SLK).

Liberecké bydlení jako řemen ..:

„Komorní bytový soubor o čtyřech vchodech poskakuje po prudké ulici, dlážděné kočičími hlavami.  Obloukový vjezd rámující v dálce Ještěd láká do vnitrobloku. Lavičky u vchodu dovolují posedět na „zápraží“ a sledovat život kolem. Měřítko stavby a řešení předprostoru v ulici vytváří atmosféru klidného bydlení,“ tak několika slovy popsal pro náš web nový soubor bytových domů v Rochlici Jiří Janďourek.

Zdařilé dokončení první etapy kvituje i liberecká opozice, která stála u jejího začátku. Upozorňuje na zajímavou skutečnost – město totiž dokáže byty nejen levněji pronajímat, ale i stavět. A to se značnou přidanou kvalitou.

I uprostřed stotisícového města lze vybudovat bydlení, ze kterého vyzařuje klid a které působí útulně

„Město zde dokázalo postavit byty za cenu cca 65 000 Kč za metr čtvereční. Cena novostaveb se v Liberci pohybuje kolem 85 000 Kč za metr. Těch 20 000 Kč je právě ten rozdíl, kterým by mohlo město tlačit na cenu bydlení ve městě. Využívalo by k tomu vlastní pozemky, tím může cenu srážet. Soukromí developeři by pak nemohli šponovat ceny za pozemek a svůj zisk tak vysoko,“ upozorňuje například opoziční zastupitel za Zelené/Liberec otevřený lidem Jindřich Felcman.

„Nikdo tak nyní nemůže říkat, že město není developer, že byty stavět neumí. Bytovka v Rochlicích je toho důkazem. V tomto případě jde o sociální byty, ty cenu na běžném trhu ovlivní jen minimálně. Je potřeba, aby město začalo stavět byty i pro ostatní lidi, pro svoje občany, rodáky,“ dodává Felcman.

Projekt se dokázal popasovat s příkrým terénem, působí moderně, bytelně a přitom přívětivě

Byť včerejší otevření skvělých nových bytovek pro lidi vypadalo jako závan modernity z evropského Západu pod Ještěd, skutečnost, že v oficiálním prohlášení nebyli slovem zmíněni ti, kteří na zdařilý projekt sehnali peníze a s celou myšlenkou přišli, vrací celou akci do maloměstské, liberecké reality.

Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,