Festival Jeden svět se vrací do Liberce. Přinese film, diskuze i umění

Příběh rodiny na útěku ze Severní Koreje, Vasila, který zachraňuje lidi z fronty nebo Elly bránící svůj domov před těžařskou firmou. Festival Jeden svět nabídne od 8. do 12. dubna v libereckém kině Varšava sedm dokumentů o palčivých globálních tématech a boji za lidská práva. Do Liberce se výběr z nejnovějších mezinárodních i českých dokumentárních filmů vrací po roční pauze.  Vstupenky jsou v prodeji od 15. března 2024

Letošní Jeden svět představuje taky nový festivalový spot.

Stejně jako vizuál, i spot pracuje s kruhovým výřezem, který připomíná pátrání lupy nebo objektivu. Podobně jako promítané filmy, i kruh ve znělce pomáhá skutečnosti zasadit do kontextu a nabídnout širší souvislosti nebo upozorňuje na detaily, které jsou na první pohled skryté.

Festival zahájí snímek Útěk z utopie režisérky Madeleine Gavin sledující uprchlíky, kteří se pokusili utéct z jednoho z nejutlačovanějších míst na planetě – Severní Koreje, a pastora pomáhajícího organizovat útěky ze sousední země.

Filmový program dále nabídne dalších 6 dokumentů.

Na cestu s cílem zachránit planetu se v humorné globální home eseji vydá režisérka Marta Kovářová spolu se svým otcem, vědcem Jiřím Svobodou. V dokumentu Jiříkovo vidění společně objíždějí mezinárodní summity a snaží se si vzájemně porozumět.

Když se v roce 2021 v Afghánistánu znovu chopil moci Tálibán, podařilo se zahraničnímu korespondentovi Ibráhímu Naš’atovi přesvědčit jeho vedení k natáčení. Ve snímku Základna Hollywoodgate kamera sleduje muže z vedení radikálního hnutí, kteří se v zemi snaží nastolit vojenskou diktaturu, a vědomě balancuje na pomezí novinařiny a propagandy.

Z malého městečka Marinka v Doněcké oblasti muselo kvůli intenzivnímu dělostřeleckému ostřelování odejít téměř všech jeho 10 000 obyvatel. Město, které bylo od roku 2014 neustále napadáno proruskými separatisty, se v jarních měsících roku 2022 stalo epicentrem eskalujícího konfliktu. Hlavní hrdina filmu Bílý anděl policista Vasyl, spolu s kolegy riskuje svůj život, aby z bojiště zachránil co nejvíce civilistů. Jejich odvážné mise, zachycené kamerou na Vasylově helmě, ukazují evakuaci obyvatel, první pomoc zraněným i bolestné loučení.

Dokument Venezuela: Země ztracených dětí odhaluje realitu Venezuely, země, která se potýká s hlubokou sociální a ekonomickou krizí. Příběhy opuštěných dětí žijících v extrémní chudobě a zanedbávání odhalují tragické důsledky politického a hospodářského kolapsu této latinskoamerické země.

Zpěvačka Ella patří k národu Sámů, původnímu obyvatelstvu severní Evropy. Když norská vláda vydá povolení k těžbě mědi v oblasti, odkud Ella pochází, rozhodne se jednat.   Rahčan – Ella se bouří je příběhem o boji za záchranu domova.

Na Schous plass v Oslu najdeme nejoblíbenější stolní tenisové stoly v Norsku. Pokud to počasí dovolí, vždy se zde najde skupina lidí, kteří se tu scházejí, aby hráli a navazovali nová přátelství. Nicméně kvůli tomu, že někteří účastníci mají liberální přístup k alkoholu a nelegálním látkám, město hrozí, že stolní tenisové stoly odstraní. Pingpongová rodina je humanistický dokument o komunitě, společenství a stolním tenisu.

Kromě filmového programu Jeden svět se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit na debatní program s hosty a hostkami, krátké filmy pro děti, umělecké instalace a výstavy a koncert Rozálie Havelkové.

Kompletní program festivalu najdete na webových stránkách Jednoho světa.

Vstupenky je možné zakoupit na pokladně kina Varšava a na webu goout.cz od 15. března 2024.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz/liberec.  Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na tomto odkazu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zelení budou kandidovat do zastupitelstva Libereckého kraje pod značkou Zelení pro kraj. Lídrem kandidátky je Milan Starec, který stojí dlouhé roky v čele občanského odporu
Na konferenci Novinářské fórum byly v pondělí 6. května vyhlášeni první výherci nového programu na podporu lokální žurnalistiky. Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci
Zastupitelstvo města Liberce na svém dnešním jednání zvolilo nového náměstka primátora s gescí pro energetiku a Smart City. Na návrh městské rady se jím
Nikdy nekouká na barvu politického trička, když jde o dobrou věc, domluví se se všemi. Má zkušenosti ze sněmovny i z vedení města, umí
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.