Spolek Čmelák získal dotaci 33,5 mil. Kč z programu Interreg

Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je podpořit rozvoj spolupráce v oblasti praktické ochrany biodiverzity na obou stranách hranice.

Rozpočet 3,5 letého projektu je 2 639 685 EUR, dotace na české straně 90 % a na německé 80 %.
Projekt zahrnuje aktivity spočívající v praktické péči o více než stovku lokalit v Libereckém a Ústeckém kraji a na německé straně Krušných hor, odborné konference, exkurze i nabídku akcí pro veřejnost.

„Saský partner má dlouhodobé zkušenosti s managementem luk, obhospodařuje louky o rozloze kolem 220 hektarů, my zase máme více zkušeností s obnovou lesních, mokřadních a vodních ekosystémů. Spolupráce nám umožní předat si vzájemně zkušenosti s praktickou péčí o ohrožené biotopy a zvýšit naši kapacitu v oblasti ochrany biodiverzity do dalších let.“ uvedla ředitelka spolku Jana Bujoková.

„Smlouva byla shodou náhod podepsána symbolicky jen den poté, co vstoupil v platnost klíčový evropský zákon o obnově přírody, tzv. Nature Restoration Law. Ten klade zásadní důraz na obnovu poškozených lokalit, což je přesně to, o co se ve Čmeláku snažíme již desítky let. Nestačí jen chránit to, co se dochovalo, stejně tak je důležité obnovovat a vytvářet nové přírodní lokality a to zejména v běžné krajině, mimo chráněná území. Jedná se zatím o náš největší projekt, který nám umožní více se věnovat ochraně přírody namísto neustálého shánění peněz z mnoha menších zdrojů.“ říká Jan Korytář, zakladatel Čmeláka.

Proces přípravy společného projektu byl administrativně i časově náročný a trval více než 2 roky. Ekologové museli zajistit souhlasy vlastníků pozemků, na kterých budou prováděna potřebná opatření pro podporu biodiverzity, ale také získat úvěr na předfinancování projektu. V programu Interreg Česko – Sasko je většina prostředků na ekologické projekty zatím nevyčerpaná, šanci uspět tak mají i další žadatelé.


Detailní informace o konkrétních aktivitách projektu představí ekologové z obou organizací na tiskové konferenci 12. září 2024.

Tisková zpráva organizace Čmelák – SPP

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější
V červnu projednávalo liberecké zastupitelstvo dopis hejtmana Půty, ve kterém obviňoval město Liberec a jeho územní plán za zdržení přístavby Gymnázia F. X. Šaldy.