Spolek Čmelák získal dotaci 33,5 mil. Kč z programu Interreg

Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je podpořit rozvoj spolupráce v oblasti praktické ochrany biodiverzity na obou stranách hranice.

Rozpočet 3,5 letého projektu je 2 639 685 EUR, dotace na české straně 90 % a na německé 80 %.
Projekt zahrnuje aktivity spočívající v praktické péči o více než stovku lokalit v Libereckém a Ústeckém kraji a na německé straně Krušných hor, odborné konference, exkurze i nabídku akcí pro veřejnost.

„Saský partner má dlouhodobé zkušenosti s managementem luk, obhospodařuje louky o rozloze kolem 220 hektarů, my zase máme více zkušeností s obnovou lesních, mokřadních a vodních ekosystémů. Spolupráce nám umožní předat si vzájemně zkušenosti s praktickou péčí o ohrožené biotopy a zvýšit naši kapacitu v oblasti ochrany biodiverzity do dalších let.“ uvedla ředitelka spolku Jana Bujoková.

„Smlouva byla shodou náhod podepsána symbolicky jen den poté, co vstoupil v platnost klíčový evropský zákon o obnově přírody, tzv. Nature Restoration Law. Ten klade zásadní důraz na obnovu poškozených lokalit, což je přesně to, o co se ve Čmeláku snažíme již desítky let. Nestačí jen chránit to, co se dochovalo, stejně tak je důležité obnovovat a vytvářet nové přírodní lokality a to zejména v běžné krajině, mimo chráněná území. Jedná se zatím o náš největší projekt, který nám umožní více se věnovat ochraně přírody namísto neustálého shánění peněz z mnoha menších zdrojů.“ říká Jan Korytář, zakladatel Čmeláka.

Proces přípravy společného projektu byl administrativně i časově náročný a trval více než 2 roky. Ekologové museli zajistit souhlasy vlastníků pozemků, na kterých budou prováděna potřebná opatření pro podporu biodiverzity, ale také získat úvěr na předfinancování projektu. V programu Interreg Česko – Sasko je většina prostředků na ekologické projekty zatím nevyčerpaná, šanci uspět tak mají i další žadatelé.


Detailní informace o konkrétních aktivitách projektu představí ekologové z obou organizací na tiskové konferenci 12. září 2024.

Tisková zpráva organizace Čmelák – SPP

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes
V pátek 10. ledna odstartoval už sedmý ročník projektu Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická. Cílem je zmapovat výskyt opeřenců v lidské blízkosti
Rok 2024 byl pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky v mnohém rekordní. Fond podpořil 40 mediálních projektů, kterým rozdělil dosud nejvyšší částku – 6,7 milionu
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.