Čmelák –sdružení přátel přírody a Občanské sdružení Staré Město Liberec uspořádaly veřejnou besedu občanů s politiky a odborníky.

Ve čtvrtek 9.října 2008 se v Severočeském muzeu konala veřejná diskuze občanů s komunálními politiky a odborníky o plánované nové výstavbě v Liberci, kterou pořádalo občanské sdružení Čmelák a Občanské sdružení Staré Město Liberec.

Pozváni byli obyvatelé Lidových sadů, zastupitelé města, odborníci ze stavebního úřadu a z odboru územního plánování i lidé z firem, které by se na kontroverzní výstavbě měli podílet.

Pro občany, kteří zaplnili sál do posledního místa, bylo jistě nepříjemným překvapením, že se z koaličních zastupitelů (ODS, ČSSD, Unie pro sport a zdraví) dostavila pouze Mgr. Kocumová a pak opoziční zastupitelé(SOS, SZ, KSČM). Z Magistrátu nepřišel nikdo.

Hlavními tématy bylo: rušení parků a následné prodeje veřejných zelených ploch pro stavební účely, plánovaná výstavba osmipodlažních viladomů na Masarykově třídě, dále výstavba bytových domů ve Svojsíkově, Fibichově, Alšově a Javorové ulici, výstavba Purkyňova arboreta, výstavba velkých parkovacích domů a další urbanistický vývoj Lidových sadů. Z debaty jasně vyplynulo, že občané Lidových sadů zásadně nesouhlasí s plány vedení radnice.

Liberečané si nepřejí žádné rušení veřejných parků, ale naopak jejich rekultivaci. Dále nesouhlasí s výstavbou tzv. Purkyňova aboreta, neboť to plánuje úplně uzavřít Purkyňovu ulici a protestují proti nesmyslné výstavbě parkovacích domů v této klidové zóně. Také plány na výstavbu až osmipodlažních domů na Masarykově třídě vyděsily občany, kteří o tom slyšeli poprvé. ,,Jakto, že to zastupitelstvo povolilo?“ ptali se lidé přítomných zastupitelů.

Lidé chtějí opravu veřejných komunikací, které jsou na mnoha místech v havarijním stavu, znovuotevření Lesního koupaliště, požadují obnovu stávajících a výstavbu nových dětských hřišť, která v Liberci prakticky chybí .

Dále se na besedě představili zakladatelé nově vzniklého sdružení Náš Vesec, kteří jsou připraveni se bránit proti stavbě „paneláků“ a řadových domů v údolí u Veseckého rybníka. ,,Bohužel jsme zjistili, že vedení radnice se o naše názory nezajímá. Je už tudíž zřejmé, že nepracují v zájmu nás – občanů,“ řekla Alena Dvořáčková z Občanského sdružení Staré Město Liberec.

Další členka sdružení připomněla, že ve vedení radnice jsou ale lidé, které jsme si v demokratických volbách zvolili a proto si za stávající stav můžeme do značné míry sami. Někteří z politiků, kteří byli pozváni a mezi občany nepřišli, se na nás opětovně usmívají z plakátů před krajskými volbami. Lidé byli vedením občanských sdružení vyzváni, aby příště všichni přišli k volbám a volili takové politiky, kteří budou skutečně pracovat v zájmu občanů.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.