Jak v Liberci získat historickou vilu se zahradou za cenu bytu

Že Liberec je město zázraků a šancí, Klondike českého severu,už málokoho, kdo se zajímá o politiku, překvapí. Političtí představitelé navíc rádi mluví o tom, jak město rozkvétá, krásně se tu žije a špinavé praktiky, korupce a klientelismus že jsou jen výmyslem několika málo pomatenců. A asi mají pravdu – vezměme jen bytovou otázku. Vždyť v kterém jiném městě se nabízí možnost získat historickou vilu v centru města s rozsáhlými pozemky za cenu běžného bytu? Nevěříte…?

Během říjnového zasedání zastupitelstva byl zastupitelskému sboru předložen návrh ke schválení, kdy měli zvolení zástupci odhlasovat výzvu k zaplacení kupní ceny nemovitosti ve vlastnictví firmy Euridika Bohemiae, s.r.o. z důvodu neplnění podmínek kupní smlouvy. Návrh byl, po vystoupení opozice, stažen z programu jednání. Zdá se to, na první pohled nelogické a kde kdo se může ptát, zda je tomu tak dobře a proč by město nemělo nárokovat po firmě uhrazení kupní ceny, když neplní závazky, ke kterým se zavázala. Jenomže, jak tomu v Liberci často bývá, problém je trošičku, popravdě trošičku víc, složitější…

Celá historie transakce, ve které město Liberec, mohlo přijít o hezkých pár milionů, se začíná datovat ještě za předchozího zvoleného zastupitelstva (kde měla rovněž převahu ODS). Během roku 2005 přišlo město s celkem chvályhodným záměrem. Totiž že prodá, respektuje daruje, několik svých objektů neziskovým a charitativním organizacím, jejichž činnost je ve městě žádoucí a ku prospěchu jeho obyvatel. Jak bylo řečeno – záměr i následný počin jistě správný, ze strany liberecké politické reprezentace až překvapivý. Problém ale nastal u budovy bývalé mateřské školy v Klicperově ulici. Jedná se o velikou, historickou budovu s pozemky o výměře cca 2000 metrů čtverečních v samém srdci města, na Perštýně.

Budova i s pozemky byla 3.1. 2006 prodána firmě Euridika Bohemiae, s.r.o. za cenu 3 171 200 Kč s dobou splatnosti na patnáct let, přičemž každý rok se z této kupní ceny odečítala její patnáctina, tj. 211 414 Kč. Po uplynutí zmíněné doby by společnost získala nemovitost de facto zadarmo a hlavně už sama kupní cena, oněch 3 171 200 Kč byla dozajista vytvořena s ohledem na účely, kterým budova měla sloužit. Tyto účely byly zároveň podmínkami kupní smlouvy, jednalo se o provozování a poskytování služeb pro zdravotně postižené občany a skupiny seniorů.

Nicméně podle kontrolního zjištění Odborem sociálních a zdravotních služeb města Liberce provedeném v tomto roce společnost Euridika Bohemiae tyto služby neposkytovala. Podle vyjádření odboru dům i přilehlá zahrada se nacházely ve špatném, neudržovaném stavu, v objektu pobývala jedna osoba a to mezi 14-tou a 16-tou hodinou ve dnech od pondělí do čtvrtka. Alespoň dle vlastního vyjádření. Obývány byly jen dvě místnosti, přičemž jedna z nich sloužila jako sklad pouze pro jeden invalidní vozík…

Vedení města tedy rozhodlo vyzvat firmu k okamžitému odkoupení nemovitosti za uvedenou cenu 3 171 200 Kč. Jenomže zde je kámen úrazu.

Za prvé je divné, že by firma, která dle vlastních slov neměla na rekonstrukci objektu peníze, z ničeho nic a najednou zaplatila výše zmíněnou sumu.

Za druhé firma Euridika Bohemia byla jedinou soukromou firmou, společností s ručením omezeným, mezi jinak neziskovými organizacemi, která ostatní nemovitosti zvýhodněně od města odkoupily za účelem provozování obecně prospěšných aktivit

Za třetí byla založena, nelogicky (?) a nezvykle pražskou neziskovou organizací Orfeus, která předtím v Liberci žádné aktivity nevyvíjela.

Za čtvrté dle vyjádření několika zastupitelů se v prodeji této nemovitosti za město angažoval tehdejší náměstek za ODS Pavel Krenk, který je shodou okolností (?) spoluvlastníkem (vlastní 43% obchodního podílu společnosti) firmy AG MOTO, která s budovou v Klicperově ulici sousedí.

Za páté je tržní hodnota historické vily v centru města s pozemkem okolo 2000 metrů čtverečních dozajista daleko větší než ve výzvě navrhovaných 3 171 200 korun. Kdo sleduje ceny nemovitostí v Liberci, ten ví, že tato cena odpovídá nebo je dokonce menší než cena bytu ve stejné lokalitě, tedy v městském centru. Pro představu: ceny nikterak modernizovaných bytů na libereckých panelových sídlištích se leckde pohybují kolem dvou milionů korun.

Jak bylo řečeno, návrh byl z projednávání stažen. Město se s firmou, která minimálně neplnila své závazky, zřejmě bude soudit. Je ale otázkou, jak „šikovně“ jsou napsány smlouvy mezi městem a Euridikou Bohemiae. Může se také stát, že firma, za kterou stojí bůhví kdo lukrativní nemovitost získá ještě daleko výhodněji. Další otázkou ale zůstává, proč vládnoucí koalice takto, pro město nevýhodný návrh řešení, vůbec ke schválení předložila…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s