Liberecký magistrát se rozhodl šetřit. Prý za to může současná ekonomická krize. O protunelovaném mistrovství nebo dalších libereckých specialitách se moc nemluví. Postiženi budou řadoví zaměstnanci magistrátu, od uklizeček po „obyčejné“ úředníky, kteří ztratí svá zaměstnání. Dokonce i vedoucí oborů si prý pohorší. Kopíruje se tak praxe ze soukromé, komerční sféry, kdy za chyby vedení budou potrestáni „ti dole“. „Těch nahoře“ se úsporná opatření nedotknou vůbec nebo jen symbolicky.
Byrokracii má jen málokdo rád. Bývá obtížná, místy nesmyslná a zdlouhavá. Ale úředníci si pravidla a pracovní postupy nevymysleli sami. Neochota a nepříjemné jednání, se kterými se může občan na úřadech někdy setkat je pak věcí osobního přístupu. Stejně jako ochota pomoci a poradit, která je tamtéž minimálně stejně častá, ale na tu se nenadává, tudíž není tak vidět. Úředníci jsou povětšinou řadoví zaměstnanci, kteří často pykají za chyby a nepravosti svých nadřízených. A když teče do bot, většinou vinou těch nadřízených, hromy a blesky také většinou sjíždějí po zádech řadových zaměstnanců.
V Liberci se začalo šetřit. A začne se, jak jinak, odspodu. Vedení města, ať to politické nebo úřednické, které má svým manažerským jednáním zajišťovat hospodárné nakládání se svěřeným majetkem a jeho rozmnožování, reálně postiženo nijak nebude. Asi největší libereckou ostudu, nejen, letošního roku – mistrovství světa v lyžování, které skončilo katastrofálním propadem financí i skandálními postupy při „hospodaření“ se veřejnými dotacemi, si žádný řadový zaměstnanec magistrátu nevymyslel, ani nijak zvlášť nepropagoval. A že dluh přesahující 100 milionů korun, který po mistrovství zbyl, není závažnou příčinou současného šetření, si může vedení radnice vyprávět vrabcům na střeše. Hlavně že firmy jako Investing CZ bývalého zastupitele Nadrchala či společnost Syner si přišly na své…
Ve stejném týdnu, kdy město zveřejnilo svůj úsporný program, byly předloženy i podklady pro první zářijové zasedání zastupitelstva. Je v něm i návrh na nemalou dotaci pro soukromou školu bývalého zastupitele za ODS Zeronika (ve výši více jak tři čtvrtě milionu), stejně tak jak jako návrh, aby mu byl prodán pozemek veřejné zeleně, který byl v minulosti zařazen mezi ty neprivatizovatelné, a to výrazně pod cenou, minimálně o téměř tři miliony. Město potřebuje ušetřit milionů dvacet. Hlavně, že ví, kde začít…
Jaroslav Tauchman