O dvojakém přístupu města k tržním cenám i k jednotlivým sociálním skupinám obyvatel

Minulý týden liberecká radnice zveřejnila záměr zvýšit nájemné u městských bytů. Dokonce o maximum stanovené ministerstvem pro místní rozvoj. To by leckde mělo být téměř o 50% vyšší, než byla jeho dosavadní cena. To postihne tisíce Liberečanů i obyvatel dalších měst Libereckého kraje, kde se k podobnému kroku politická reprezentace rozhodla. Nicméně návrh dalšího ministerstva, tentokrát financí, a to na zvýšení daně z nemovitostí, které by zatížilo především podnikatele (a především ty nejmovitější), zástupci měst, včetně Liberce, odmítají, ohánějí se možnými zásahy do samosprávy a další, na představitele ochránců a rozmnožovatelů veřejného majetku, zajímavou argumentací.

Jenom v Liberci bydlí v městských bytech tisícovky lidí. Těchto bytů je na 1500 a je důvod domnívat se, že jde povětšinou o lidi, kteří, díky své sociální situaci, zvýhodnění plynoucí z regulovaného nájemného využívají právem. Ačkoliv jistě existují výjimky, které městské nájemné zneužívají, leckdy k vlastnímu obohacení. V příštím roce stoupne cena nájemného v městském bytě o rozloze 68 metrů čtverečných z přibližně 3000 korun na téměř 4300 korun, což pro leckteré z jejich obyvatel může mít i fatální následky.

Město Liberec, které se „proslavilo“ ne zrovna hospodárným nakládáním s veřejným majetkem i financemi (od činnosti nejrůznějších městských akciovek, přes realizaci nejroztodivnějších projektů á la městská hala až po tunelářské mistrovství) se tak snaží zalepit díry, které nechali v městské kase politici a jejich kamarádi z místní podnikatelské oligarchie. Jako argumentu se často používá srovnání s cenami na realitním trhu, které jsou, díky nenasytnosti spekulantů, daleko větší. Je ale zajímavé (ač bohužel neodporující liberecké logice), že vedení města a téměř celá koalice (na čestné výjimky z řad ČSSD) na podobnou logiku nepřistoupilo jindy, například tento měsíc, kdy byl prohlašován prodej celého bloku domů s desítkami bytů a to za cenu, která se té tržní nepřibližovala ani z dálky (ZDE).
Břímě shánění peněz do zadlužené pokladny mají ponesou „ti dole“, podobně jako propouštění magistrátní úředníci a zaměstnanci. Navíc o těchto krocích rozhodují vysocí úředníci a politici, kterých se podobná opatření nedotknou ani náhodou.

Ministerstvo financí pak přišlo s návrhem na zvýšení daně z nemovitosti. Jenom Liberci by toto mohlo přinést cca 70 milionů korun. Jenže tady brát asi nelze, odtud krev téct nesmí. Ve většině případů proto radnice v našem kraji dokonce zvažují, že, pokud to půjde, vlastní koeficient daně sníží, aby se zátěž udržela na letošní úrovni. Sami politici jsou, i díky (a často hlavně) své politické kariéře, vlastníky rozsáhlých nemovitostí. A jejich kamarádi – podnikatelé nebo rovnou bývalí i budoucí zaměstnavatelé, už vůbec. Koho by tedy realizace takového návrhu postihla, je na snadě. Vždyť možná i proto jsou změny územního plánu, na kterých často tito obratem vydělávají, v Liberci projednávány anonymně (ZDE).

Zajímavě proti tomuto argumentoval sám primátor Kittner. „Jednoduchá matematika – dvojnásobné zvýšení rovná se dvojnásobný příjem – v těchto případech neplatí. Pokud se daňová povinnost ještě jednou zdvojnásobí, bude delikvence plátců zřejmě ještě vyšší“, vyjádřil se liberecký primátor do médií. Jakoby se dopředu počítalo s tím, že určité vrstvy obyvatelstva prostě platit zákonné daně nebudou, nelze to od nich ani vyžadovat – prostě neúprosný zákon tržní ekonomiky. Že právě zvolení zástupci mají být ti, kteří na toto mají dohlížet a vše co nejvíce prosazovat, asi nevadí. A že jemu samotnému, podle médií a daňových přiznání, vynesly nájmy přes tři čtvrtě milionu a jen členství v nejrůznějších dozorčích radách dalších cca 400 tisíc, je asi věc už vůbec podružná. Zákony tržní ekonomiky jsou železné a objektivní.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.