Veřejné slyšení v Lidových sadech proběhlo v klidu, sešlo se zde přes 400 občanů

Lidové sady se ve středu večer naplnily k prasknutí. Místa v sále do posledního obsazená, několik dalších desítek lidí postávalo v galerii, tísnilo se u dveří nebo podél stěn. Důvod? Veřejné slyšení k aktuální politické situaci v Liberci, které svolal primátor Jan Korytář. Ačkoliv byli pozváni zástupci opozice i bývalí koaliční partneři, kteří svým odstoupením od smlouvy koalici připravili o život, dostavila se pouze zástupkyně Unie pro sport a zdraví, Zuzana Kocumová a radní za ČSSD, Roman Šotola. Dále byli účastni primátor Jan Korytář a náměstek Jaromír Baxa (oba Změna pro Liberec).

Zprvu je třeba říci, že situace v sále byla jednoznačně na straně těch, kteří si rozpad koalice nepřáli, tedy zástupců Změny pro Liberec a Zuzany Kocumové, která oproti svým kolegům návrh na odvolání primátora a náměstka nepodpořila. Lidem chyběli hlavně největší kritici primátora Korytáře, Jiří Šolc z Liberce občanům a náměstci Martina Rosenbergová a Lukáš Martin. Bylo znát, že jich lidé na pravé důvody odstoupení z koalice chtějí zeptat.

Jiří Šolc se v médiích omluvil, že měl již jiný program, proč ale nepřišli další zástupci Liberce občanům nikdo nevysvětlil. Dost možná se jim nezdálo, že by byli opět vypískáni jako na demonstraci den předtím. Ale to se v Lidových sadech neopakovalo. Naopak, diskuse byla klidná a věcná, ačkoliv někdy nekompromisní a zcela otevřená.

Jediný ze sociálních demokratů, který našel odvahu na debatu s občany přijít, radní Šotola, neměl lehkou pozici, protože drtivá většina lidí v sále s rozhodnutím jeho strany striktně nesouhlasila, ale možná kvůli klidné atmosféře i on odpovídal klidně a snažil se stanoviska ČSSD vysvětlit. Alespoň ve středeční večer žádné „problémy v komunikaci“ nenastaly a pro mnoho lidí bylo překvapením, proč to jde i jinak než řešit vzájemné komplikace přes média (a zvlášť patřící firmě naprosto svázané s opoziční ODS).

Diskuse byla překvapivě otevřená, ze strany občanů bylo poukazováno, že nevěří důvodům pro primátorovo odvolání a že pravým důvodem je jeho boj proti klientelistickým vazbám a korupci, které Liberec svírají v posledních dvaceti letech. I v odpovědích politiků byla nevídaná upřímnost a odhalení zákulisních her, které se hráli a hrají i v Liberci. V tomto sklidila velikou ovaci právě Zuzana Kocumová se svou odvahou, když zcela otevřeně promluvila o tom, jak koaliční partneři – někteří zastupitelé a náměstci za ČSSD, Liberce občanům, ale i její vlastní Unie pro sport a zdraví za zády svých partnerů vyjednávali, až do krajních podrobností, plán na svržení současného primátora Jana Korytáře nebo který z nich už má slíbené jaké posty.

Ačkoli byli pozváni všichni politici, dostavili se jen někteří. Rovněž v sále bylo jasno, komu lidé, kteří přišli, fandí. Pozitivní ale byla především věcná a klidná atmosféra a vůbec fakt, že vedení města jde za svými občany. Nebylo by na škodu, kdyby se taková tradice usídlila i pod Ještědem.

Na fotografie ze středečního veřejného slyšení se můžete podívat například na facebooku zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.