Jiří Kittner v nemocnici

Nový ředitel Krajské nemocnice v Liberci zve bývalého primátora, aby ji pomohl dostat ze ztráty. Prý si jej cení jako ekonomického odborníka.

Jenže po Jiřím Kittnerovi zbyly na libereckém magistrátu nevýhodné smlouvy, miliardové dluhy a nezaplacené pokuty.

 

Jiří Veselka ředitelem nemocnice

Prvního září se stal ředitelem Krajské nemocnice Liberec Jiří Veselka. Pracoval v ní dříve jako technický ředitel, poté byl náměstkem primátora (za stranu Unie pro sport a zdraví – USZ), v posledních letech působil jako ředitel dopravního podniku. V libereckém prostředí je poměrně známý, lidé ovšem jeho i jeho stranu vnímají jako cosi bez výrazu a vlastního sebevědomí, něco, co lze kdykoliv nahradit značkou ODS. V době, kdy byl Veselka náměstkem, vystupovala totiž USZ jako ideální koaliční partner, který hlasuje a jedná téměř totožně s nejsilnější stranou.

Nyní se stal již třetím ředitelem krajské nemocnice v letošním roce, a dost možná se cítí ideální postavou, která v instituci uklidní vášně a smíří dosavadní kritiky s vedením. Co ovšem budí rozruch zdaleka nejvíc, je jeho plán brzy zaměstnat na postu ekonomického ředitele Jiřího Kittnera.

Jiří Kittner – ex-primátor ekonomickým ředitelem

Jiří Kittner, inženýr ekonomie, od posledních voleb bez stálého zaměstnání, se proslavil délkou svého angažmá na radnici (11 let), dvěma volebními vítězstvími, provokativními motýlky pod krkem, řadou prosazených změn a nových staveb, ale také jako první muž místního klientelismu.

Jeho nástup, jakkoli ještě nenastal, je kritizován již několik týdnů, podle očekávání nejsilněji z kruhů kolem Jana Korytáře, „zimního primátora“ a nezdolného lídra opozice. V polovině srpna se v místních médiích objevily zprávy o chystaném jmenování Jiřího Veselky generálním ředitelem KNL i Jiřího Kittnera ředitelem ekonomickým. Oba byli dotázáni a oba odmítali potvrdit neověřené informace. Téměř stejnými slovy vyzývali k trpělivosti.

Byli spolu na radnici, jsou spolu i v nemocnici

Rychlost, s jakou se nový ředitel objevil ve funkci, tak mnohé zaskočila a jmenování druhého může být stejně rychlé a jisté. V článku publikovaném 2. září v 6:00 na stránkách liberecky.denik.cz hovoří Jiří Veselka v tom smyslu, že Kittnera uvede do funkce už během září, nejpozději v říjnu a nebude potřeba ani výběrové řízení. Je to pravděpodobné, pokud právně stačí souhlas představenstva akciové společnosti, ujme se Jiří Kittner úřadování velmi brzo.

Jiří Veselka samozřejmě musí na kritiku reagovat a odmítat obvinění, že svému bývalému šéfovi sehnal tak zvanou politickou trafiku. Cení si jej prý jako ekonomického odborníka a nikoho lepšího nezná. Krajská nemocnice prožívá horký rok, její financování a vnitřní řízen se mnohým zaměstnancům nelíbí. Po převedení na akciovou společnost byla zisková a nyní je prý v červených číslech a zkušeného účetního potřebuje.

Podle zjištění Libereckého deníku je ztráta nemocnice 11 miliónů. Tu při ročním obratu 2,5 miliardy hodnotí dotazovaný ekonom Igor Mandík jako zanedbatelnou; Veselkův hlavní argument pro Kittnerovo jmenování tedy důrazně oslabuje. Ale i kdyby byla situace vážná, opravdu se nenajde nikdo lepší než Jiří Kittner?

Za Kittnerova vedení neměla radnice svého hospodářského experta na pozici náměstka. Ekonomický odbor byl v gesci primátora, což znamená, že všechna důležitá rozpočtová rozhodnutí nese zodpovědnost právě Jiří Kittner. A řada z nich skončila velkým nezdarem a ostudou:

  • Jiří Kittner byl neúnavných propagátorem Mistrovství světa v klasickém lyžování, prosazoval další a další kandidatury, i poté, co od plánů odstoupily Bedřichov, Janov a Jablonec nad Nisou. Opakovaně mluvil o výhodách, které akce přinese běžným občanům a bagatelizoval kritiku odpůrců mistrovství. Letos na jaře dostalo město pokutu od antimonopolního úřadu za účelové rozdělování celistvých zakázek, tedy za finanční čachry na hranici zákona a za hranicí zvyklostí a dobrých mravů. K mistrovství se místní lidé postavili zády, město bylo v době konání z části vysídlené, na závody chodili většinou jen zahraniční turisté. Zbyly obrovské dluhy, které nikdo nechce platit, vrch Špičák ve Vesci je využíván podobně jako byl před výstavbou areálu.
  • Jiří Kittner je podepsán na smlouvě, kterou se nevýhodně pronajímá Tipsport aréna (příjemcem je firma ze stáje Syneru), a to na dvacet let, při čemž smlouva je vypověditelná nejdříve po deseti letech. Arénu postavilo (stavěl Syner) město i přes občanské protesty za peníze, která město snad splatí někdy po roce 2025. A to pouze polovinu dluhu za ní, jak se zaplatí druhá půlka, není ještě rozhodnuto.
  • Za éry ekonoma Kittnera bylo rozprodána velká část městského majetku, za éry primátora Kittnera vznikly jámy a hlušiny na Perštýně a u Textilany.

… a tak dále

Zlé jazyky tvrdí, že úkolem Jiřího Kittnera je nemocnici vytunelovat, zadlužit a uspořádat sérii „lukulských“ zakázek pro firmy svých a Veselkových kamarádů. Město už je vydrancováno, teď přichází na řadu nemocnice. Vrcholem má být prodej celého dosavadního areálu na Husově třídě a výstavba nového (moderního , ale předraženého) „paláce zdraví“ na zelené louce u libereckého letiště – mimo centrum, špatně dostupné hromadnou dopravou či pěšky. Tvrzení to jsou odvážná až urážlivá, ale vzhledem k tomu, co se v Liberci stalo za neuvěřitelné věci v posledním desetiletí a kolik zlých snů se naplnilo, může se vyplnit i tento.

Vojtěch Vaner
blog.respekt.cz

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní