Liberecká ODS a Pozemkový fond II – poradenskou smlouvu tu má i Jiří Kittner

Pozemkový fond, kde šéfuje liberecký Radim Zika (ODS) se stal místem, kam se uchylují neúspěšní i úspěšní liberečtí politici a berou zde nikoliv malé odměny. Nově vyšlo najevo, že smlouvu na poradenské smlouvy tu má i bývalý primátor za ODS Jiří Kittner. Ten je sice v současné době stíhán z tunelování městského majetku, ale to nevadí, není jediným poradcem, který měl a má oplétačky se zákony. Včera jsme přinesli případ šéfa poradců Michala Frydrycha a Radim Zika zaměstnal vedle Jiřího Kittnera i dalšího občanského demokrata z Liberce Jiřího Židka, který v minulosti čelil podezření z korupce.

Z Liberce přišel na Pozemkový fond i Michal Frydrych, který šéfuje sekci poradenství. Ten musel odejít z Pozemkového fondu v Liberci, když dopustil prodej pozemku ve Vesci za 128 tisíc Kč spekulantovi z liberecké ČSSD Lukáši Plechatému ajeho společníku. Ti na něm pár měsíců na to vydělali na úkor města téměř 9 milionů a 5 domů v centru. Frydrycha prošteřovala policie kvůli nákupům rozsáhlých pozemků jeho rodinnými příslušníky. Radim Zika si je poté na vedení Pozemkového fondu do Prahy povolal jako odborníka, minulý pátek podal rezignaci, když vyšlo najevo, kolik sobě a svému otci prodal pozemků – více se dočtete zde.

Nyní vyšlo najevo, že Radim Zika si najal dva další poradce, bývalého primátora Jiřího Kittnera a vysokého státního úředníka a člena oblastní rady liberecké ODS Petra Židka. Exprimátora Kittnera stíhají detektivové kvůli machinacím s městským majetkem za 17,5 milionu. Židek zase před dvěma lety pracoval na policejním prezidiu, kde měl na starosti například rozsáhlý projekt na modernizaci policejních služeben. Skončil neslavně: kvůli podezření, že si řekl o úplatek, ho na hodinu vyhodili. Zůstalo však jen u podezření – klíčový svědek totiž nakonec vše popřel.

Podle informací Hospodářských novin mají mít oba smlouvy na statisícové odměny. Radim Zika ovšem zakázal, aby byly deníku vydány informace, kolik daňové poplatníky angažmá obou libereckých občanských demokratů stojí, ač se jej redaktoři Hospodářských novin domáhali skrze zákon o svobodném přístupu k informacím a oba poradci, jak Kittner, tak Židek jsou placeni z veřejných peněz.

Židek podle oficiální odpovědi z fondu pracuje pro jednoho z náměstků „v oblasti ekonomiky a pohledávek, tvorby rozpočtů, sledování plnění ekonomických kritérií podřízených sekcí“. Kittner má pak smlouvu na ekonomické poradenství, které se však prý bude točit až kolem zániku fondu v příštím roce. Podle mluvčího Pozemkového fondu ještě tedy úřad jeho služeb nevyužil a nebylo mu tedy zatím nic fakturováno.

Zika se stal šéfem Pozemkového fondu poté, co v roce 2008 propadl jako kandidát na hejtmana za ODS v krajských volbách. Nic nevadilo, že na toto vysoce postavené místo nemá ani vzdělání ani praxi. Naopak – hen si s sebou přivedl na Pozemkový fond například Petru Havlínovou (členku oblastní rady ODS), ta se stala jeho náměstkyní a má vedle Ziky na Pozemkovém fondu zásadní slovo. Šéfem sekce a kanceláře ředitele je Nikola Bradíková, která dříve pracovala se Zikou na libereckém hejtmanství.

A po komunálních volbách v roce 2010 se stal Zikovým náměstkem i Bohuslav Kabátek z libereckých Věcí veřejných. Ty jsou nyní v koalici s ČSSD, Libercem občanům a částí Unie pro sport a zdraví. ODS v Liberci plní roli tichého koaličního partnera.

Na ministerstvu zemědělství, kam Pozemkový fond spadá, našel uplatnění i neúspěšná lídr ODS Libereckého kraje z posledních voleb do Poslanecké sněmovny ČR, Petr Mach. Ministr zemědělství Fuksa (ODS) si jej zaměstnal jako svého poradce, ač se zemědělstvím měl společného jen to, že byl členem zemědělského výboru v době, kdy byl poslancem. A aby to nestačilo, Zdeněk Mach stačil zařídit lukrativní místo i pro svou dceru – Hannu. Hanna Mach (bývalá oblastní manažerka ODS v Semilech) pracuje pod náměstkem Jurajem Chmielem, v úseku pro společnou zemědělskou a rybářskou politiky EU.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice
Zastupitelstvo města odsouhlasilo zvýšení daně pro velké firmy, jejichž podnikání a zejména areály zatěžují městskou infrastrukturu. Týká se to samozřejmě i velkých stavebních společností.
Jedna z libereckých ostud by se mohla stát minulostí. Chátrající redernovský zámek, který doplatil na privatizace 90. let minulého století, by se konečně mohl
Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17