Týden neklidu v Liberci začal – reportáž a program dalších akcí

V neděli i v pondělí se ve stejný čas, tedy od 17. hodin, sešly před libereckou radnicí více jak dvě stovky lidí, aby vyjádřily svůj postoj k současné vládě, jejím neoliberálním reformám, stavu společnosti i politiky ve státě i ve městě.

V neděli svolala akci Holešovská výzva a iniciativa ProAlt, v pondělí Českomoravská konference odborových svazů, ProAlt, o.s. Změna pro Liberec, iniciativa Je čas nemlčet a iniciativa Za svobodné vysoké školy.

Ani výrazně chladné a deštivé počasí neodradilo některé obyvatele města pod Ještědem, aby přišli říci své NE! současnému společnosti, kde na jedné straně úzké skupinky privilegovaných kradou těžko představitelné částky z kapes těch, kterým posléze vláda bere podruhé – ve formě různých škrtů, snižování mezd a důchodů.

Na nedělní akci promluvili zástupci Holešovské výzvy jako například aktivista z Rochlic Oldřich Jeníček, za iniciativu ProAlt přednesla projev koordinátorka její liberecké sekce Štěpánka Klímková. Ve všech projevech bylo voláno po demisi současné vlády i prezidenta a většímu zapojení prvků přímé demokracie. Oproti první demonstraci Holešovské výzvy, která proběhla před měsícem dorazilo méně lidí (ovšem za opravdu nepříznivého počasí), ale bylo znát, že se organizátoři poučili a akce měla organizovanější průběh.

To ovšem nezabránilo tomu, aby na ní vystoupili lidé, kteří se s principy Holešovské výzvy jednoznačně neztotožňují, dokonce ji protiřečí, ovšem chtějí být „všude a všeho“ jako například občan a politik z Desné v Jizerských horách Zdeněk Joukl. Nakonec vystoupil i pedagog zdejší vysoké školy Jan Šolc, který v minulosti sice býval intelektuální ozdobou městské (v posledních dvaceti letech převážně modré) oligarchie, ale i on se zřejmě nyní, tak jako nemálo současných liberálních intelektuálů, probírá z transformační kocoviny českého kapitalismu.

V pondělí demonstraci pořádaly odbory a liberecké občanské iniciativy. Leitmotivem pondělní akce, na kterou dorazilo podobně něco přes 200 lidí, byl boj proti korupci a současnému politickému establishmentu, který bere chudým, aby o to více mohl dávat bohatým. Mezi řečníky byly představitelé školských a zdravotnických odborů, liberečtí politici Změny pro Liberec jako Jan Korytář, Zuzana Kocumová či Jaromír Baxa, za vysoké školy promluvily odborní asistenti a zároveň aktivisté Nové antikapitalistické levice a libereckého ProAltu Vít Bartoš a opět Štěpánka Klímková. V závěru vystoupil host z Prahy – člen iniciativy Stop vládě Jan Májíček. Kritizován byl přístup vlády ke sférám veřejného zájmu jako jsou zdravotnictví, školství nebo například věda či kultura.

Každý den, jak v pondělí, tak v neděli přišly v Liberci demonstrovat více jak dvě stovky lidí. A to nezmění ani pokusy o dehonestaci těchto demokratických aktivit ze strany „zavedených“ politických stran, firmy Syner (respektive jejích médií, tak jako tomu bylo v minulosti u Týdne v LK) či ze strany regionálního Libereckého deníku, který je na firmách jako je Syner finančně (skrze inzerci, navíc autor těchto řádků díky vlastní zkušenosti ví, o čem mluví) závislý a jak to dnes předvádí jeho politická (a politicky orientovaná) redaktorka.

Liberec i celá republika mají podle organizátorů šanci se změnit. Obě akci odstartovaly Týden neklidu, který má vyvrcholit masovou demonstrací v Praze v sobotu 21.dubna. Program, který v sobě zahrnuje nejrůznější přednášky a diskusní setkání si můžete prohlédnout a stáhnout zde

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.