Petra Havlínová, pravá ruka R. Ziky, opouští Pozemkový fond

Radim Zika musel s ostudou opustit Pozemkový fond, kde dělal ředitele. Sice na svůj post neměl ani vzdělání ani kompetence, ale jen tak se něj nezapomene. Stíhal ho jeden skandál za druhým. Zatímco Zika se vrátil zpět do Liberce kandidovat do krajských voleb, jeho pravá ruka – Petra Havlínová, členka oblastní rady liberecké ODS a Zikova pozdější náměstkyně na Pozemkovém fondu má o další lukrativní funkci ve státním aparátu vystaráno. Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ji udělal vrchní ředitelkou svého kabinetu.

Čtrnáct dní po Zikovi rezignovala i další klíčová osoba z vedení, která o dění na úřadě také rozhodovala a podle zdrojů přímo z úřadu, nikoliv v malých záležitostech. Petra Havlínová přišla se Zikou z Liberce, kde mu za doby, kdy byl radním Libereckého kraje, vedla kancelář a zároveň byla členkou oblastní rady liberecké ODS.

Počátkem léta si ji povolal Pavel Blažek, a to zejména kvůli její stranické příslušnosti. Její funkce je přitom jednou ze šesti nejvlivnějších, které na ministerstvu jsou. Sama Havlínová vidí důvody pro její delegace na post vrchní ředitelky kabinetu ministra spravedlnosti ve svých manažerských schopnostech.

Petra Havlínová nakonec na Pozemkovém fondu za Radima Ziky dělala náměstkyni. Nebyla ovšem sama ze Zikových známých, kdo podobné místo dostal. Náměstkem se například stal i současný liberecký zastupitel, zvolený v roce 2010 za Věci veřejné, Bohuslav Kabátek. I u něj je jeho kvalifikace pro takový post otazníkem. Nicméně Věci veřejné (nyní nezařazení) v Libereckém zastupitelstvu vždy vystupovali jako věrný spojenec ODS, dnes jsou součástí velké opozičně smluvní koalice, která se o ODS opírá.

Radim Zika ovšem na svém někdejším působišti našel místo i pro další své spojence a přátele, a to nejen z řad vlastní ODS, ale uplatnění našli i členové liberecké ČSSD nebo politického uskupení Liberec občanům. Pěkně placené místo ze státního se ovšem našlo například i pro milenku Zikova kamaráda, hokejového trenéra Aloise Hadamczika či její matku. O zaměstnanecké politice Radima Ziky a jeho libereckých spojenců jsme psali v jiném článku.

Podle některých vládních představitelů se Pozemkový fond za Ziky stal „černou skvrnou veřejné správy“. Nešlo jen o jeho personální politiku, ale i podezřelé obchody s pozemky, z nichž některé dnes již vyšetřuje policie.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život