Koalice Starostů a Změny představila krajskou vládu. Bez Jana Korytáře.

Dnes byla představena nová krajská vláda. Respektive její podoba, se kterou se koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj bude ucházet o podporu v nově zvoleném zastupitelstvu. Překvapivě v ní chybí lídr Změny Jan Korytář. Podle vlastních slov se chce naplno věnovat boji s korupcí, je připraven vykonávat funkci předsedy zastupitelského klubu a zároveň s kolegy ze Změny chtěli dát prostor pro kandidáty z menších obcí kraje.

Nová krajská vláda má mít devět členů. Budou v ní čtyři ženy a pět mužů. Starostové pro Liberecký kraj budou mít pět zástupců, Změna pro Liberecký kraj čtyři. Koalice má těsnou většinu 23 hlasů ze 45 členů krajského zastupitelstva.

Nová krajská rada Libereckého kraje

  • Martin Půta (SLK) – hejtman Libereckého kraje
  • Zuzana Kocumová (ZPLK) – statutární náměstkyně; resort zdravotnictví, sport a tělovýchovu
  • Josef Jadrný (ZPLK) – náměstek; resort životního prostředí a zemědělství
  • Hana Maierová (SLK) – náměstkyně; resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  • Marek Pieter (SLK) – náměstek; resort ekonomiky, správy majetku a informatiky

Dalšími radními budou:

  • Ivana Hujerová (ZPLK) – resort regionálního rozvoje a evropských fondů
  • Alena Losová (ZPLK) – resort školství
  • Vladimír Mastník (SLK) – resort dopravy
  • Petr Tulpa (SLK) – resort sociálních věcí

A proč se místa v krajské radě vzdal Jan Korytář? Podle jeho vlastního vyjádření se s kolegy ze Změny dohodli, že bude lepší přepustit místo zástupcům menších obcí (Kocumová, Jadrný jsou z Liberce, Losová z České Lípy a Hujerová ze Smržovky) a zároveň tak navýšit počet žen v krajské vládě, což odpovídá předvolebnímu programu Změny. Zároveň je připraven předsedat zastupitelskému klubu Změny pro Liberecký kraj.

Korytář se chce rovněž stále více věnovat boji s korupcí, kterou dlouhodobě vnímá jako problém číslo jedna. „Měl bych se stát předsedou Protikorupční rady, poradního orgánu krajské vlády, kde vedle zástupců politiků budou mít hlavní slovo přizvaní odborníci“, prozradil Jan Korytář. Zároveň jej zřejmě zaměstná i rozvoj nového politického hnutí, kdy se jemu a jeho kolegům hlásí stále více nových zájemců.

V krajské radě bude chybět i „skokan voleb“, chrastavský starosta Michael Canov ze SLK. Ten díky preferenčním hlasům voličů „přeskákal“ ze dvanáctého místa až na druhé, za lídra Martina Půtu. O Canovovi se po volbách spekulovalo jako o náměstku pro klíčový resort dopravy, ale nakonec dal přednost starostování v Chrastavě. Podle svých slov to slíbil v roce 2010 svým voličům a slib hodlá dodržet.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.