Liberecká primátorka před soud nepůjde

Státní zástupce rozhodl o zastavení stíhání primátorky Liberce Martiny Rosenbergové (ČSSD), ředitele liberecké krajské nemocnice Jiřího Veselky (Unie pro sport a zdraví) a někdejšího náměstka hejtmana Zdeňka Bursy (ČSSD). Všem třem hrozil trest kvůli schválení nestandartně vysokých odměn v dozorčí radě krajské nemocnice.

Policie obvinila všechny tři politiky loni v létě z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Obvinění svou vinu od začátku popírali. Nyní státní žalobce rozhodl, že k trestnému činu nedošlo.

Na valné hromadě nemocnice v září 2011 schválili nyní již bývalí obvinění politici vyplácení třicetitisícových odměn uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Zdeněk Bursa si přišel jako předseda dozorčí rady dokonce na 50 tisíc korun měsíčně. Odměnu v dozorčí radě, kde dominovala ČSSD pobíral i náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda, který se jí ale v návalu kritiky jako první vzdal.

Sama primátorka trvala na své nevině od začátku. Omlouvala svůj postup při schvalování odměn tím, že návrh na odměny v nemocnici pro členy dozorčí rady podepisovala beze jmen, a tak nevěděla, že připadnou uvolněným radním. To se posléze ukázalo jako nepravda.

Ostatní členové dozorčí rady z ČSSD šli ještě dále. Argumentovali právním názorem, který měl potvrzovat legitimitu jejich odměn a který ale dlouhou dobu odmítali zveřejnit. Později přišli s právním posudkem advokátní kanceláře KALSCO, který tvrdil, že ve střetu se zákonem nejsou. Mezi nejrazantnější zastánce odměn patřil liberecký zastupitel a náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp či krajský radní Zdeněk Bursa. Nakonec ale i všichni sociální demokraté obrátili  a svých odměn se vzdali.

Liberecká nemocnice se stala místem, kam se uchýlili i další liberečtí politici v rámci dělení moci ve městě poté, co byla uzavřena velká opoziční smlouva mezi ČSSD, Libercem občanům, VV, částí Unií pro sport a zdraví a ODS. Ředitelem nemocnice se stal předseda Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka a následně (a bez výběrového řízení) usedl na post ekonomického ředitele i bývalý primátor za ODS Jiří Kittner (rovněž bez výběrového řízení), který je sám nyní vyšetřován policií v kauze tunelování městského majetku skrze městskou akciovou společnost Sportovní areál Ještěd.

Platy a odměny v krajské nemocnici byly a jsou následující: Člen představenstva 10.000 Kč měsíčně, předseda představenstva 15.000 Kč měsíčně. Člen dozorčí rady 30.000 Kč měsíčně . Ekonomický náměstek (Jiří Kittner, ODS) 120.000 Kč měsíčně . Ředitel (Jiří Veselka, USZ) 150.000 Kč měsíčně.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou