Personální politika na liberecké záchrance zavání politickou lobby

Ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík (KSČM) má problém. Dlouhá léta liberecká veřejnost přijímala jeho image tvrdého profesionála, který odolává politickým tlakům. Nyní se ukazuje, že to nemusí být pravda. Jako ředitel v minulosti zaměstnával vysoko postavené členy liberecké ČSSD, která s KSČM vládla na kraji v tiché koalici nebo jejich rodinné příslušníky. Místo zde získal například i syn sociálně demokratického bosse Roberta Duška nebo jeho tchýně.

Všichni si ještě pamatují kampaň ČSSD do libereckého zastupitelstva z roku 2010. Tehdy po celém Liberci zely billboardy, kde se místní ČSSD stavěla do role div ne týmu povodňových záchranářů. Hlavní tváří tehdejší kampaně byla do té doby zcela neznámá Martina Rosenbergová, současná primátorka Liberce. „Záchranářka Martina“ ale na libereckou záchranku nastoupila až v září 2010, měsíc po ničivých povodních a hlavně zhruba měsíc do městských voleb. Nelze se ubránit dojmu, že šlo politický tah, kdy (a tehdy obzvláště) právem lidmi ceněné povolání mělo pomoci neznámé političce ve volbách.

Podle vlastního vyjádření na libereckém zastupitelstvu se Rosenbergová během svého kratičkého angažmá na záchrance věnovala evidenci škod po povodních.

Martina Rosenbergová ale nebyla jediným člověkem z prostředí ČSSD, pro kterého měl Stanislav Mackovík pochopení. Místo na záchrance získal za doby krajské tiché koalice ČSSD-KSČM i Otakar Kypta. Otakar Kypta starší dnes šéfuje Technickým službám města Liberce, kde získal nově vytvořené místo další přední sociální demokrat Milan Šír. Zaměstnáním na liberecké záchrance se může chlubit i Adam Dušek, jehož otec Robert vládne liberecké ČSSD pevnou rukou. V roce 2011 získala na záchrance práci i Duškova současná tchýně.

Že za personální politikou na liberecké záchrance může skutečně být stín Roberta Duška potvrzují i někteří Mackovíkovi spolustraníci z KSČM. „Standu Mackovíka jsem měla vždycky strašně ráda, ale vím, že sám byl dost nešťastný z toho, jak ho na záchrance Robert Dušek zlomil“, uvedla členka KSČM, která si přála zůstat v anonymitě.

Sám Mackovík jakýkoliv politický tlak na personální politiku záchranky v Liberci odmítá a vidí v problému snahu o vlastní diskreditaci a odstranění z funkce, kterou zastává.

Nová krajská náměstkyně pro zdravotnictví Zuzana Kocumová nařídila v liberecké záchrance kontrolu a zároveň je dlouhodobě pod palbou kritiky zejména z řad ČSSD a KSČM. Podobná kritika se na její hlavu snášela i v případě zakázky na zateplení českolipské nemocnice, ale vývoj událostí ukázal, že vítězná firma je skutečně schopná zakázku provést o 30% levněji, což bylo číslo, o kterém Kocumová, že o tolik je zakázka předražená.

Zda za nevraživostí ČSSD a KSČM vůči Kocumové stojí upřímně míněná kritika, osobní animozita nebo jen strach z výsledků kontrol v libereckém zdravotnictví, ukáže čas.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vedení Libereckého kraje, které je odpovědné za neúdržbu a následnou devastaci arboreta u Severočeského muzea, plánuje jeho rekultivaci do tří let. Plánuje se velké
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý