V Libereckém kraji zvítězilo Babišovo hnutí

Předčasné volby do poslanecké sněmovny přinesly na severu Čech překvapení. Jasným vítězem voleb se stalo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se ziskem 21,59 % voličských hlasů. Druhá skončila ČSSD, kterou volilo 16,89% voličů. TOP 09 získala 15,24 % hlasů, KSČM 14,38%, Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury 7,97% a ODS 6,95%. K volbám přišlo v Libereckém kraji pouhých 57,92% voličů.

Za Liberecký kraj usedne v poslanecké sněmovně osm poslanců. Budou jimi někdejší novinář Mladé fronty Dnes a lídr ANO v Libereckém kraji Martin Komárek a jeho spolukandidátka, jablonecká záchranářka Jana Pastuchová, která se díky preferenčním hlasům posunula ze třetího místa.

Libereckou ČSSD bude v parlamentu prezentovat lídr kandidátky Pavel Ploc a bývalý jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha, který rovněž, díky kroužkování, přeskočil libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou.

TOP 09 má své zákonodárce ve dvou starostech. Jsou jimi semilský Jan Farský a železnobrodský Václav Horáček, kteří poslancovali již předcházející volební období.

Ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík, pokud se mandátu (jako v případě krajských voleb) nevzdá, bude poslancem za KSČM a svého zástupce bude mít v Poslanecké sněmovně i Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury. Bude jí zdravotní sestra Jana Hynková.

ODS svého poslance za Liberecký kraj poprvé v historii nemá.

Mezi stranami, které se nedostaly do parlamentu, ale volili je v Libereckém kraji lidé,  jsou Pirátská strana (3,31%) , KDU-ČSL (3,01%), Strana Zelených (2,54%), Strana svobodných občanů (2,41%), Změna (1,96%), SPOZ (1,35%).

Vítězem letošních předčasných voleb v republikovém měřítku je ČSSD. Hlasovalo sice pro ni nejvíce voličů, ale získala nejméně hlasů za posledních dvacet let, 20,45 procent. Druhé skončilo hnutí Andreje Babiše s 18,65 a komunisté 14,91. TOP 09 získala 11,99% a ODS 7,72% hlasů. Do Sněmovny se dostane i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (6,88%) a lidovci (6,78%). Ve sněmovně zasedne sedm stran.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty