V Libereckém kraji zvítězilo Babišovo hnutí

Předčasné volby do poslanecké sněmovny přinesly na severu Čech překvapení. Jasným vítězem voleb se stalo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se ziskem 21,59 % voličských hlasů. Druhá skončila ČSSD, kterou volilo 16,89% voličů. TOP 09 získala 15,24 % hlasů, KSČM 14,38%, Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury 7,97% a ODS 6,95%. K volbám přišlo v Libereckém kraji pouhých 57,92% voličů.

Za Liberecký kraj usedne v poslanecké sněmovně osm poslanců. Budou jimi někdejší novinář Mladé fronty Dnes a lídr ANO v Libereckém kraji Martin Komárek a jeho spolukandidátka, jablonecká záchranářka Jana Pastuchová, která se díky preferenčním hlasům posunula ze třetího místa.

Libereckou ČSSD bude v parlamentu prezentovat lídr kandidátky Pavel Ploc a bývalý jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha, který rovněž, díky kroužkování, přeskočil libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou.

TOP 09 má své zákonodárce ve dvou starostech. Jsou jimi semilský Jan Farský a železnobrodský Václav Horáček, kteří poslancovali již předcházející volební období.

Ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík, pokud se mandátu (jako v případě krajských voleb) nevzdá, bude poslancem za KSČM a svého zástupce bude mít v Poslanecké sněmovně i Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury. Bude jí zdravotní sestra Jana Hynková.

ODS svého poslance za Liberecký kraj poprvé v historii nemá.

Mezi stranami, které se nedostaly do parlamentu, ale volili je v Libereckém kraji lidé,  jsou Pirátská strana (3,31%) , KDU-ČSL (3,01%), Strana Zelených (2,54%), Strana svobodných občanů (2,41%), Změna (1,96%), SPOZ (1,35%).

Vítězem letošních předčasných voleb v republikovém měřítku je ČSSD. Hlasovalo sice pro ni nejvíce voličů, ale získala nejméně hlasů za posledních dvacet let, 20,45 procent. Druhé skončilo hnutí Andreje Babiše s 18,65 a komunisté 14,91. TOP 09 získala 11,99% a ODS 7,72% hlasů. Do Sněmovny se dostane i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (6,88%) a lidovci (6,78%). Ve sněmovně zasedne sedm stran.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Tragická dopravní nehoda, při které na dopravně vytížené Švermově ulici před čtrnácti dny zemřela chodkyně, měla svůj počátek v lyžařském areálu na Ještědu, kde
Další ze symbolů slavné éry Liberce jde k zemi. Město se dlouhé roky nestaralo o budovu restaurace a vinárny v areálu LVT, na Masarykově