Co mají společného komunisté, ODS, Starostové či TOP 09? Poradce ze Syneru!

Liberci se delší dobu říká Synerov. Kvůli vlivu zdejších podnikatelských struktur na místní politiku. Dnes mají politici tyto zákulisní vlivy tendenci znevažovat, prý je vše věcí minulosti. Jak se ale ukazuje, PR pracovníci z mediálních společností patřící pod Syner neradí jen ODS, se kterou je Syner tradičně spojován. Jejich hlasům naslouchají i zástupci TOP 09/, Starostů pro Liberecký kraj, ale například i liberecké KSČM.

 

Zdeněk Soudný, bývalý mluvčí a člen organizačního výboru neblaze proslulého Mistrovství světa v lyžování 2009, po kterém zůstaly obří dluhy, je původem Pražan. Nicméně když byl po převzetí organizačního výboru MS 2009 dosazen do funkce jeho mluvčího, začal své PR služby prodávat i zdejším politikům a podnikatelům za nimi.

Od lyží k politice

V roce 2010 se podílel na dnes již proslulé kampani Jiřího Kittnera z ODS, aby poté, zcela logicky, zakotvil v médiích firmy Syner. Tato média nepokrytě prosazují způsob politiky, která Liberci i kraji vládla posledních dvacet let, díky které se Liberec stal symbolem korupce a propadl se do obří dluhové pasti. V minulosti se tato média musela, kvůli soudnímu rozhodnutí, omlouvat i našemu serveru za svoje účelově zmanipulované a lživé reportáže.

Zdeněk Soudný ale nepracuje jen pro Syner a politiky z liberecké ODS. Působil i ve firmě Busline, která za podivných podmínek ousourcuje ve městě i kraji autobusovou dopravu. Jako asistenta si jej vzal i poslanec za TOP 09, jeden z nejhlasitějších polistopadových antikomunistů a zakládající člen Starostů pro Liberecký kraj, Václav Horáček.

Padouch nebo hrdina, PR jedna rodina

Václav Horáček měl jméno Zdeňka Soudného coby svého asistenta uvedené na poslaneckých webových stránkách. Ovšem poté, co byl naší redakcí na tuto skutečnost dotázán a urgován po šest týdnů, Soudného jméno ze stránek zmizelo a poslanec Horáček nikdy neodpověděl. Že je pan poslanec transparentní jen před volbami ví i Rekonstrukce státu, které se před volbami velmi hlásil, aby po nich dělal vše, aby nemusel své závazné sliby naplnit.

Ale služeb Zdeňka Soudného využívá, zdá se, i liberecká a krajská KSČM. Vyplývá to z kopie mailu, který naší redakci zaslal člen KSČM (redakce na vlastní žádost nezveřejňuje jméno), kterému se už zajídají způsoby, jak se krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková radí s PR pracovníky firmy Syner, Jiřího Kittnera a asistenta Václava Horáčka, který nedávno litoval své kolegy, že musí v krajském zastupitelstvu sedět s některými členy KSČM a považoval účast komunistů v krajském zastupitelstvu za plivanec do tváře demokracie.

Stejně tak se dalším členům KSČM příčí způsob, jak politiku strany ovlivňují ostatní straničtí hráči jako například zdejší sociálně demokratický boss Robert Dušek nebo právě politici pravicových stran, které jinak před voliči nemají pro KSČM dobré slovo.

Za zakázku a proti společnému nepříteli: Změně

Předmětem  e-mailu, který posílá Zdeněk Soudný kandidátce na libereckou za KSČM primátorku Daně Lysákové na její mail (krotkylevhart@seznam.cz) , která jej následně posílá ostatním krajským zastupitelům, je problematická čtyřmiliardová zakázka na dopravní obslužnost. U ní se dlouhodobě kritizuje, že ušitá na míru společnosti Busline, kde Zdeněk Soudný působil a za kterou je v dopravním výboru Libereckého kraje, podle mnohých, v jasném střetu zájmů jednatel Busline Jiří Vařil, nominovaný právě za KSČM.

Zdeněk Soudný, který se v komunikaci s krajskou předsedkyní KSČM familiárně podepisuje jako „Z“, radí Daně Lysákové, na co se mají na zastupitelstvu ptát, co po krajské vládě chtít a vůbec jak postupovat. Dana Lysáková to zřejmě považuje za tolik důležité, že Soudného mail přeposílá dalším krajským zastupitelům.

Nastává tedy (jen) na první pohled paradoxní situace: poradce nejhlasitějších antikomunistů z ODS a TOP 09/Starostů radí libereckým komunistům. Zájem mají všichni evidentně jeden: poškodit co nejvíce politické hnutí Změna, proti němuž Soudný dlouhodobě a celkem nepokrytě publikuje. A navíc protlačit kritizovanou podobu miliardové dopravní zakázky.

Bez zajímavosti ani není, že Zdeněk Soudný radí komunistům, zda by se nemělo podat trestní oznámení ve věci schůzky zástupců kraje s jedním z dopravců. A skutečně – následně někdo anonymní trestní oznámení na policii podal, a to na náměstkyni hejtmana Zuzanu Kocumovou ze Změny.

Naše redakce se obrátila na Danu Lysákovou (na tentýž mail, na který ji píše Zdeněk Soudný), zda se radí s někým z okolí ODS, Starostů TOP 09 či firem, které jsou s těmito stranami dlouhodobě spojeny. A odpověď? Dana Lysáková to označila za lež a pomluvu, přímo uvádí: „Musím konstatovat, že se jedná o POMLUVU! Důrazně se ohrazuji proti uváděnému nařčení o tzv. politických praktikách či dokonce napojení na jakékoli firmy, které uvádíte!“

Nakolik je tvrzení Dany Lysákové, kandidátky na primátorku za KSČM, pravdivé, posoudit může každý z níže přiloženého mailu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový