Domeček u tří přátel

Všiml si jí každý. Bílá, oplechovaná novostavba uprostřed vil nad libereckou přehradou. Někomu se líbí, někomu přijde zajímavá. Ještě zajímavější jsou ale majitelé jejich luxusních bytů. Mezi nemnohými vlastníky jsou tři muži, kteří dlouho dobu určovali v Liberci běh věcí veřejných – podnikatel a majitel firmy Syner Petr Syrovátko, podnikatel a politik, který celou budovu také stavěl, Josef Nadrchal a bývalý liberecký primátor za ODS Jiří Kittner.

 

Obytný soubor Boseň- tak se jmenuje dům na Husově ulici nad přehradou, stavěla firma patřící právě Josefu Nadrchalovi, někdejšímu libereckému úředníkovi, který si posléze založil vlastní firmu Investing CZ, která pro město často dělala a dělá technický dozor na stavbách, často, kde staví Syner. Jmenujme libereckou Tipsport arénu nebo aktuálněji liberecké lázně, kde Syner fakturoval jako subdodavatel, aniž by o tom vedení města vůbec vědělo. Nadrchal také založil Demokratickou regionální stranu, která byla spojencem ODS na liberecké radnici. Nadrchal i jeho firma v současnosti čelí žalobám ohledně MS v lyžování 2009, kde měly rovněž dělat mandatáře a dozor investora nad dotacemi.

Dalším majitelem jednoho z apartmá je člen liberecké ODS, její sponzor a zároveň i spolumajitel firmy Syner, Petr Syrovátko. Propojení Syneru a jeho odnoží s libereckou radnicí v posledních letech proslavilo Liberec po celé zemi. Podle studie libereckého zastupitele za Změnu pro Liberec a univerzitního pedagoga Jaromíra Baxy stálo obchodní spojení se Synerem městskou kasu za posledních 23 let okolo deseti miliard korun.

Třetím majitelem luxusní nemovitosti je bývalý, jedenáctiletý primátor Liberce, Jiří Kittner. Ten přišel do politiky z místa ekonomického ředitele Syneru a ze jeho éry Syner také nejvíce zakázek získal. Během Kittnerova primátorování se Liberec propadl do obrovských dluhů. Nemovitost nad libereckou přehradou není jediná luxusní rezidence, kterou s majiteli a manažery Syneru Jiří Kittner sdílí. Již v minulosti se stal majitelem minimálně dvou luxusních apartmá v Praze, kde má za sousedy právě špičky stavební firmy Syner.

Jiří Kittner to neměl z Husovy ulice daleko do práce, po vytvoření současné opoziční smlouvy na liberecké radnici (ČSSD, Liberec občanům/Starostové pro Liberecký kraj, VV/Nový směr, Unie pro sport a zdraví/PRO sport a zdraví s ODS) se stal na určitou dobu bez výběrového řízení ekonomickým ředitelem liberecké nemocnice.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.