Územní plán má stovky připomínek od lidí

Přes 700 připomínek od libereckých občanů či vlastníků zdejších pozemků má současná podoba územního plánu. Strategický dokument, který zásadně ovlivní život města i jeho obyvatel na desítky let dopředu se zpracovává od roku 2007 a má platit do roku 2020. Jeho tvorbu provázejí ostré politické spory od začátku.

Konkrétně došlo k aktualizované podobě územního plánu  712 připomínek, nicméně z toho 40 přišlo po stanoveném termínu. Nejvíce připomínek bylo z Vratislavic, kde místním vadí zamýšlená výstavba továrny v blízkosti ulice Seniorů nebo zařazení oblíbených ploch nad zdejším koupištěm mezi zastivitelné plochy.

Připomínky občanů byly rovněž důvodem, proč se současná náměstkyně pro územní plánování Karolína Hrbková (Změna pro Liberec) rozhodla přepracovat koncept úzěmního plánu. Podle vládnoucí Změny pro Liberec bývalé vedení města (ČSSD, Starostové a Unie pro sport a zdraví) a zejména její předchůdce Jiří Rutkovský ignorovali stovky připomínek od občanů a při tvorbě územního plánu se jimi nezabývali.

V současném územním plánu má ubýt rozvojových ploch a prostor má dostat zeleň i návrhy změna přišlé od samotných lidí. Opozice vyčítá současnému vedení i to, že v plánovaném územním plánu není dostatečný prostor pro nové byty a rodinné domy. To vedení města odmítá s tím, že se v územním plánu počítá s výstavbou 9000 bytových jednotek, z toho má být 3000 rodinných domů.

 K tomu dodává, že Liberec má a bude mít v řadě srovnatelných měst (České Budějovice, Pardubice, Olomouc a Ústí nad Labem) stále největší poměr rodinných domů, co se celkového bydlení týče. Více jich má jen Hradec Králově, ale pouze o jedno procento.

Územní plán by měl být hotový do roku 2017, závazně má platit od roku 2020 a město se má dle něj řídit zhruba čtvrt století. V minulosti, zejména za vlád ODS a ČSSD docházelo k častým změnám územního plánu, které nezřídka vedly k zhodnocení vybraných podnikatelů a firem napojených na politiku.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní