V Liberci stále funguje víc kasin, než bylo dohodnuto

Před rokem byla zastupitelstvem schválena vyhláška o regulaci hazardních her, která měla být kompromisem mezi zastánci a odpůrci hazardu. Ve skutečnosti byla spíš podvodem.

Na podzim roku 2016 ztroskotala po dlouhých jednáních připravená vyhláška o regulaci hazardu v Liberci. Tehdejší primátor Batthyány ji z programu zastupitelstva prostě stáhnul. V prosinci 2016 zastupitelstvo na návrh J. Šedlbauera těsnou většinou schválilo úplný zákaz heren a kasin v Liberci. Další půlrok byl ve znamení snahy tento zákaz zvrátit, ve kterém se spolu s T. Batthyánym (ex-ANO) angažoval především J. Šolc (Starostové). V červnu 2017 k tomu skutečně došlo, opět těsnou většinou. „Šlo o jeden z nejostudnějších okamžiků libereckého zastupitelstva“, říká Šedlbauer. „Několikrát se opakovalo hlasování, dokud se nenašlo těch dvacet zastupitelů, kteří hazard do města vrátili“. Šlo o zastupitele za ex-ANO, ČSSD, ODS, TOP 09 a tři zastupitele Starostů.

I někteří zastánci hazardu ale chápali, že takový stav dlouho neudrží. Strašákem je zejména referendum. Kdekoli se konalo, hazard prohrál, zachránit ho mohla jen nedostatečná účast u referenda (vyžaduje se nejméně 35 % voličů, což je podobné procento, jaké se obvykle účastní komunálních voleb). Začalo tedy nové vyjednávání o kompromisním návrhu regulace. Ten byl do zastupitelstva předložen v listopadu 2017, ale po zásahu Starostů stažen, pak znovu v prosinci a v lednu, a nakonec schválen až v březnu 2018. To se nakonec ukázalo jako klíčové. Od listopadu bylo zřejmé, že nová vyhláška bude a že podstatně omezí počet míst pro hazard. Opakovaným odkládáním schválení nové vyhlášky dostali provozovatelé čas na to, aby si zařídili nová povolení. Takže v březnu 2018 byla sice schválena vyhláška se sedmi adresami, ale povolení na tři roky mělo v té době 21 provozoven. A ta jim stále platí.

„Není pochyb, že to měli někteří zastupitelé s provozovateli hazardu dohodnuté a úřad jim šel na ruku. Šlo prostě o podvod na ty, kteří se léta snažili o regulaci hazardu a věřili, že skutečně dojde k omezení na nejvýše sedm míst“, shrnuje Šedlbauer.

V průběhu roku pět kasin povolení ztratilo, zpravidla kvůli tomu, že nezahájily provoz. V současnosti je tedy v Liberci v provozu 16 kasin, které jsou ale spíš normálními hernami, protože hlavní aktivitou v nich zůstávají hrací automaty (v kasinu by to měla být živá hra typu rulety).

Všech šest současných žadatelů o zařazení na seznam povolených adres loni povolení získalo. Jde tedy spíš o jakýsi pokusný balónek, protože povolení platí do roku 2021. „V roce 2020 nás čeká další kolo skutečného zápasu o to, jak moc zůstane Liberec hazardem prosycený“, uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější