V Jablonci skončí hazard až za dva roky

Hrací automaty musí ze sousedního Jablonce nad Nisou zmizet nejpozději do července 2021. Tento týden o tom rozhodli tamní zastupitelé. Donutilo je k tomu referendum, které místní občané uspořádali loni v lednu.

Na jednání městského zastupitelstva v Jablonci nad Nisou byl schválen definitivní konec heren. Stane se tak v červenci 2021. Jakub Macek (Společně pro Jablonec), který je jednou z hlavních tváří boje proti hazardu ve městě, sice navrhoval, aby se tak stalo již letos v létě, ale jeho návrh neprošel.

O zákazu hazardu jablonečtí zastupitelé měli rozhodnout již téměř před rokem v červnu, ale stalo se tak až nyní. Zavazovalo je k tomu městské referendum, kteří místní občané nespokojení se vstřícným přístupem bývalého vedení města k hazardu, vyvolali. V referendu, které se konalo loni v lednu, hlasovalo cca 2/3 voličů, kteří se dostavili k volbě prezidenta republiky v 1. kole. Referendum je závazné a platné, jelikož v něm hlasovalo více jak 35% oprávněných občanů.

V Jablonci nad Nisou byly hazardní hry s automaty zakázány již před posledními komunálními volbami v roce 2014. Jak se ale ukázalo, byla to jen vějička na voliče v režii tehdy vládnoucí ODS, ČSSD, Domova nad Nisou, Nové budoucnosti a TOP 09. Nedlouho po volbách se začaly znovu povolovat herny, byť s upraveným názvem na „kasino“. Princip, kde hrály dominantní úlohu hrací automaty, které mají jednoznačně nejvíce devastující vliv, ale zůstal zachován. V Jablonci nad Nisou bylo takto povoleno až 11 kasin. pro návrat hazardu hlasovala i jablonecká KSČM.

To vzbudilo ve městě občanský odpor, byl založen spolek Jablonec bez hazardu, který sehnal dostatek podpisů pro konání referenda, které muselo zastupitelstvo vyhlásit v říjnu loňského roku. Jak dopadlo, je popsáno výše. Mezi aktivisty, kteří se nejvíce zasloužili o vznik a průběh referenda, byli zástupci Změny pro Jablonec nad Nisou a Pirátů.

 V sousedním Liberci je situace velice podobná. V minulém období nejsilnější straně, Změně pro Liberec, se podařilo prosadit zákaz hazardu a heren ve městě před Vánoci 2016. V reakci na to, ale započala masivní kampaň ze strany herní lobby, nejvíce se v její prospěch angažovali primátor zvolený za ANO Tibor Batthyány, Jiří Šolc ze Starostů pro Liberecký kraj a současný radní za ODS Petr Židek.

Nakonec primátorovi Batthyánymu a zastupiteli Šolcovi podařilo sehnat o jeden hlas navíc, a to za krajně podivné situaci, kdy si další zastupitelka za ANO „vzpomněla“, že vlastně chtěla hlasovat jinak a do Liberce se tak vrátil hazard a herny, se všemi negativními a kriminálními důsledky v plné síle. Později byl dohodnut kompromis na 7 kasin ve městě, ale účinnost vyhlášky byla hlasy tehdejšího ANO, ODS a Starostů posouvána, aby se zástupci heren stihli přihlásit k prodloužení termínu. V Liberci jsou tak minimálně na další 2 roky povoleno ještě zhruba dvě desítky kasin s hracími automaty.

Referendum, kde se mělo hlasovat mimo jiné i o hazardu prosazovala i Změna pro Liberec, která na něj sehnala dost podpisů. Proti referendu se ale postavily ostatní politické strany, primátor a tajemník. Nakonec k němu nepřišel dostatek lidí, aby bylo uznáno za platné.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak
Liberecký kraj se, díky inflaci, chystá hospodařit s rekordním rozpočtem, když od vlády získal o 1,2 miliardy víc prostředků než v loňském roce. Poprvé