Liberecká univerzita zaplatila 25 milionů za MS 2009. Stavební firmy jsou vysmáté

Technická univerzita Liberec musela zaplatit státu 25 milionů korun. Důvodem je porušení rozpočtové kázně při nakládání s dotací na rekonstrukci studentských kolejí v souvislosti s pořádáním lyžařského šampionátu v klasickém lyžování v roce 2009. Syneru, který akci prováděl, ani technického dozoru z Investing CZ se rozhodnutí netýká.

„Po více jak deseti letech se tím pro naši univerzitu neblahý případ lyžařského šampionátu definitivně uzavřel,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina s tím, že univerzita zaplatila určenou částku ze svého rezervního fondu letos v lednu. Uvedla to ČTK.

Vyšetřování nakládání s dotací na rekonstrukci studentských kolejí začalo už v roce 2007. Finanční úřad nejprve škole vyměřil odvod ve výši celé dotace, vyměřená částka se během deseti let kontroly snížila na 25 milionů korun. Generální finanční ředitelství odmítlo žádost univerzity o prominutí odvodu, odvolání k další instanci už není možné a škola musela zaplatit.V průběhu minulého roku také TUL na podkladě závěrů insolvenčního řízení odepsala nedobytnou pohledávku ve výši 8,75 milionů korun, kterou organizátor MS v klasickém lyžování univerzitě dlužil za ubytování sportovních týmů na svých kolejích.

 

Soud zprostil Syner i Investing CZ viny

Ohledně přestavby vysokoškolských kolejí v Harcově proběhl v Liberci i soud. Nicméně v roce 2016 padl zprošťující rozsudek pro tři pracovníky z firem Syner, Investing CZ a z vedení kolejí a menz Technické univerzity v Liberci. Rozhodnutí padlo po sedmi letech v kauze proplaceného, ale nedodaného majetku pro koleje v Harcově během příprav na Mistrovství světa v klasickém lyžování. Soudce uvedl, že se jednalo o závažnou účetní nekázeň, ale ne o trestný čin.

 

Čtyři miliony  – místo nábytku za tajemné vícepráce, ale jen jako účetní nekázeň

Podle žalobce trojice Jindřiška Máchová ze stavební firmy Syner, Petr Patrman z firmy Investing CZ, která prováděla pro veřejný sektor stavební dozor a vedoucí kolejí a menz liberecké Technické univerzity Zdeněk Kračmar, podváděli, když zajistili ze státních dotací proplacení dodávky nábytku na liberecké VŠ koleje. Ten ale nikdy dodán nebyl.

Obžalovaní se hájili tím, že namísto dodání nábytku měly údajně vzniknout jakési vícepráce, které byly nutné kvůli špatně sepsanému projektu. Jako součást své obhajoby uváděli, že pokud by takovým to způsobem nejednali, mělo by to za následek ohrožení celých příprav na MS v lyžování.

Věc je o to podezřelejší, že podle vyjádření znalců, žádné údajně náhradní vícepráce nebyly zahrnuty do dodatku ke smlouvám, dokonce neprošly ani stavebním deníkem. Toto vše měla hlídat právě Nadrchalova Investig CZ.

Staří známí z liberecké politiky

Firmy Syner a Investing CZ jsou v Liberci velice známé a dlouhé roky patřily k významným příjemcům veřejných zakázek. Majitelé Syneru jsou přáteli významných libereckých politiků jako například Jiří Kittner nebo Přemysl Sobotka. Majitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal působil v minulosti na libereckém magistrátu na stavebním úřadě a posléze se i on dal na politiku jako předseda (a později městský zastupitel) „béčka“ liberecké ODS, Demokratické regionální strany.

I se Synerem má Nadrchalova Investing CZ čilé obchodní vztahy. Nadrchal sám označil v rozhovoru pro aktuálně.cz majitele Syneru jako své dlouholeté přátele. Firma Syner proslula svým napojením na zdejší ODS a nejrůznějšími aférami ohledně získávání veřejných zakázek. Investing CZ ovšem byl často při tom – dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě (obě stavby se prodražily). Poté, co byl Investing CZ jmenován mandatářem zmíněných staveb a Syner získal zakázku na přestavbu kolejí v Harcově, byla firma Investing začleněna na plánované výstavbě Třídy 1.máje, kterou bude provádět právě Syner.

 

Opět u zakázek, tentokrát od Starostů

Obě firmy dnes znovu dostávají spoustu zakázek z veřejného sektoru. Příkladem je Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj). Minulý měsíc například krajská opozice upozornila, že na kraji vyhrávají výběrová řízení na technický dozor investora podezřelým způsobem de facto dvě firmy, z nichž je jedna Nadrchalova Investing CZ.

Ta například získala zakázku na technický dozor při rekonstrukci sklářské školy v Podhorské ulici v Jablonci. Ta se následně prodražila o více jak 100 milionů korun. To je podle krajské opozice ze Změnu pro Liberecký kraj systém, který v našem regionu funguje dlouhodobě.

„Právě u jablonecké střední školy společnost INVESTING CZ získala smlouvu na provádění technického dozoru investora u této stavby za 203.000 Kč. Přitom hodnota zakázky, v té době ještě neprodražené, byla 78 mil. Kč. Obvyklá cena technického dozoru investora by se měla pohybovat okolo 2 % stavebních nákladů, tzn. v tomto případě zhruba 1,5 mil. Kč.“, propočítává Jindřich Felcman, městský zastupitel za Změnu/Zelené neobvyklé nacenění služeb ze strany INVESTING CZ. K tomu doplňuje: „V soukromé výstavbě je u takto rozsáhlých staveb běžné, že se technický dozor pohybuje na stavbě každý den, ve 2 až 3 lidech, plus využívá další specialisty na rozvody plynu, vody, elektřiny, vzduchotechniky apod. To za 200.000 Kč opravdu nejde zaplatit.“, dodal Felcman.

foto: koleje-harcov.hotel.cz/

Subscribe
Upozornit na
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový