Koho a za co navrhuje žalobce potrestat v korupční kauze libereckého kostela?

Náš Liberec přináší podrobný popis návrhu státního zástupce na udělení trestů v korupční kauze týkající se zneužívání evropských dotací kolem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. Které osoby žalobce navrhuje potrestat, jakým trestem a za co?

Jiří Zeronik – toho státní zástupce označuje za jednu z klíčových figur celé kauzy, zejména v její první části, a to do jeho odsouzení z korupce v roce 2012. Jiří Zeronik byl jednatelem společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), manažerem celých projektů. Ačkoliv se později během vyšetřování přiznal k tomu, že celé výběrové řízení pro Metrostav bylo zmanipulované a že jemu za to byl slíben úplatek 6 milionů korun, na status spolupracujícího obviněného nedosáhl, protože nesdělil podstatné věci, například kdo stojí za společností Iberus, která kostel svaté Máří Magdalény vlastní.

Nicméně projevil značnou míru sebereflexe a lítosti, proto státní zástupce navrhuje trest ve výši 5 let odnětí svobody nepodmíněně a  5 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Petr Jirkův – podle žaloby další stěžejní figura případu. Po Zeronikovi převzal jednání za GEPO, měl být mozkem celé akce a páchané trestné činnosti, kterou vykonával skrze svou společnost Developer CZ ve spolupráci s Metrostavem. Obžaloba mu klade za vinu přijímání úplatků i korumpování úředníků ROP Severovýchod, stejně tak jako podvodné chování při výběrových řízeních, fakturacích a podobně.

 Jeho sebereflexe je podle žaloby nulová. Státní zástupce navrhuje nepodmíněný trest 6,5 roku ve věznici  7 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Bořek Machatý – bývalý ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod, který měl společně s někdejším šéfem IPRM na městě Michalem Vereščákem skrze bílého koně, tedy společnost Byzmark Tomáše Petráška nezákonně ovlivňovat dotační řízení a pracovat pro zhotovitele a příjemce dotací. A to nejen na kostel sv. Máří Magdalény, nýbrže se jednalo o fungující korupční systém s dotacemi.

Státní zástupce mu navrhuje 6 let za mřížemi a 7 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Petra Okurková – spolupracovnice Bořka Machatého, kterou k práci pro Jirkůva a Metrostav svedl. Nicméně posléze podle žaloby vědomě plnila jeho úkoly za slíbený úplatek a byla si vědoma trestné činnosti.

Státní zástupce navrhuje nepodmíněný trest 4 roky, 4  roky zákazu činnosti související s výběrovými řízeními. Zároveň ale navrhuje soudu druhou variantu, a to trest podmíněný a peněžitý.

 

Tomáš Petrášek – člen liberecké ODS, který podle žaloby plnil roli bílého koně pro Vereščáka a Machatého. Nicméně trestné činnosti si měl být dobře vědom a profitovat z ní.

Žalobce navrhuje trest 5 let odnětí svobody nepodmíněně a 5 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Tereza Soukupová (za svobodna Kopalová) – asistentka a zaměstnankyně bývalého náměstka primátora Liberce Pavla Krenka. Dle žaloby vědomě plnila příkazy a profitovala z toho. Měla na starosti administraci projektu.

Žalobce navrhuje trest 5 let odnětí svobody nepodmíněně a 5 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

Jan Petráň – manažer Metrostavu, který měl dle státního zástupce enormní vliv na páchání trestné činnosti v případu. Žaloba tvrdí, že organizoval korupci, jezdil do Prahy pro černé peníze, aktivně se podílel na korumpování politiků a úředníků.

Státní zástupce navrhuje trest 6 let odnětí svobody nepodmíněně a 5 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Martin Půta – hejtman Libereckého kraje a v té době předseda Regionální rady ROP Severovýchod, která o přidělování peněz rozhodovala. Podle žalobce se choval netransparentně, konspiračně, nejednal ve veřejném zájmu, ale v zájmu dodavatele stavby, tedy Metrostavu. Od této firmy měl slíbený úplatek 800 tisíc korun, z čehož mu 500 tisíc mělo být dle záznamů manažerů Metrostavu vyplaceno. Zároveň požadoval po Metrostavu proplacení 30 tisíc pro svého soukromého informátora Jaromíra Dolanského, která pro něj sháněl kompromitující materiály na úředníky a ostatní politiky.

Žalobce navrhuje trest 5 let odnětí svobody nepodmíněně a 7 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

 

Jaromír Dolanský – bývalý majitel detektivní agentury, pro Půtu plnil roli spojky s Metrostavem a zejména pro něj sháněl kompromitující materiály na úředníky, kterých se chtěl Půta zbavit, ale i na jeho tehdejší koaliční partnery ze Změny pro Liberecký kraj, konkrétně na Zuzanu Kocumovou a Jana Korytáře.

Žalobce navrhuje trest 5 odnětí svobody podmíněně na 3 roky.

 

Radek Svoboda – majitel společnosti Gallos, která měla úmyslně skrze systém fiktivních či předražených prací, bílých koní  subdodavatelů na oko stavbu prodražovat. Legalizovala tak výnosy z trestné činnosti podle žaloby a zároveň si měla takto nabytý zisk dělit s Metrostavem.

Žalobce chce ro Radka Svobodu 3 roky nepodmíněně ve věznici.

 

Roman Šír – jednatel společnosti Gallos, který ale dle žaloby svou činnost přiznal a vysvětlil. Žalobce mu uvěřil, že nejednal ze svých vlastních pohnutek.

Státní zástupce navrhl Romana Šíra žaloby zprostit.

 

Libor Turský – obžalovaný, který měl dle státního zástupce na stavbě fakturovat práce, které neprovedl. Obžalovaný Turský se ale k činnosti přiznal, popsal, jak k prodražování došlo a svých činů litoval.

Žalobce navrhl pro Libora Turského podmíněný trest dvou let vězení.

 

Mezi žalovanými byly i právní osoby, jednotlivé firmy. I k těm se státní zástupce vyjádřil a navrhl tresty.

Geotermální energie pro občany – příjemce dotace. Podle žalobce se jednalo o skrze účelově založenou společnost, jejíž jediný cíl byl získat dotace a později páchat trestnou činnost. Za pět let své existence nevytvářela jinou činnost, než bylo shánění pěněz z veřejných zdrojů.

Žalobce navrhuje společnost zrušit.

 

Developer CZ – společnost Petra Jirkůva. I ta podle státního zástupce sloužila jen k provádění trestné činnosti.

Státní zástupce navrhuje tuto společnost zrušit.

 

Gallos – subdodavatel Metrostavu. společnost Radka Svobody. Podle žaloby se měla firma podílet na úmyslném prodražování stavby a na vytváření sítě fiktivních dodavatelů i fakturací.

Státní žalobce navrhuje milion korun peněžitý trest.

 

Metrostav – zhotovitel díla a největší stavební společnost v ČR. Podle žalobce od začátku hybatel celé trestné činnosti. K trestu se ale ještě nechce vyjádřit, jelikož společnost Metrostav je nepravomocně odsouzena v jiném korupčním případě, kde pro změnu figuruje bývalý středočeský hejtman David Rath. I podle pravomocného rozhodnutí V Praze se bude odvíjet její trest v Liberci.

 

Vedle obžalovaných zmínil státní zástupce i roli několika dalších osob, které v případu figurovali, ale nepodařilo se sehnat dostatek materiálů pro jejich obvinění. A to zejména z důvodu opatrného chování dotčených, kteří si dávali pozor např. na telefonní a emailovou komunikaci.

Mezi nimi byli například bývalý náměstek libereckého primátora za ODS Pavel Krenk, který je podle žalobce skutečným vlastníkem společnosti Iberus, které patří kostel sv. Máří Magdalény, ale která skrývá své vlastníky skrze anonymní akcie.

Dalším je bývalý šéf dotací na města a člen místní ČSSD Michal Vereščák, který měl podle státní zástupce společně s Bořkem Machatým využívat bílého koně v osobě Tomáše Petráška a jeho společnosti Byzmark, aby ve skutečnosti jako úředníci pracovali pro příjemce dotací nebo zhotovitele stavby, což je v rozporu se zákonem.

V Metrostavu vidí státní zástupce i výraznou roli Jiřího Tecla, ekonomického náměstka osmé divize Metrostavu.

Subscribe
Upozornit na
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.