Liberecký kraj má první potvrzený případ koronaviru. Přečtěte si doporučení hygieniků

V Libereckém kraji byl potvrzen první případ onemocnění virem COVID-19. Jedná se o ženu ve věku 59 let, která se vrátila před cca dvěma týdny z Itálie. Informaci potvrdilo vedení Libereckého kraje.

Liberecký kraj dnes potvrdil informaci vydanou ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o prvním případu onemocnění virem COVID-19. Pacientem je devětapadesátiletá žena, která se vrátila před zhruba dvěma týdny z dovolené v Itálii. Nyní je hospitalizována v Krajské nemocnici Liberec. Průběh onemocnění u pacientky zatím není závažný.

„Informaci o hospitalizaci pacientky mohu za Liberecký kraj potvrdit. Nechci však v žádném případě strašit a ani situaci zlehčovat. Přesto současné dění považuji za vážné a složité. Musíme to zvládnout, nejenom každý sám za sebe a svou rodinu, ale také všichni společně,“ uvedl ve středu 11. března v pozdních večerních hodinách Martin Půta, hejtman Libereckého kraje na svém facebookovém profilu.

Krajská hygienická stanice ke dni 12. března provedla 50 odběrů, na výsledek 12 testů se doposud čeká. Jeden z nich byl ve středu 11. března v pozdních večerních hodinách pozitivní. Hygienici teď prověřují, s kým přišla žena do styku.

„Dalo se očekávat, že i v Libereckém kraji se objeví pozitivní nález. Není nutné panikařit, ale prosím všechny, ať dodržují základní hygienická pravidla a vyhýbají se větším shromážděním. Dnes se sejdeme na Krajském úřadu Libereckého kraje a budeme aktuální situaci řešit. Ve 13 hodin zasedá krajská epidemiologická komise, kterou jsme svolali,“ dodal MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.

Zpráva Krajské hygienické stanice v Liberci

V Libereckém kraji evidujeme první případ onemocnění COVID-19 způsobený novým koronavirem.

Jedná se o ženu, ročník 1961, která byla lyžovat v Itálii v oblasti Val Gardena. V současné době probíhá epidemiologické šetření – zjišťování jejích úzkých kontaktů. Žena je hospitalizována na infekčním oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Onemocnění má mírný průběh.

Zdůrazňujeme, že osoby, které se vrátily z Itálie počínaje dnem 7.3.2020 mají povinnost uloženou mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví zůstat po dobu 14 dnů v karanténě.

Doporučujeme, aby osoby vracející se z jiných zemí, kde se onemocnění způsobené novým koronavirem šíří také – zejména Francie, Švýcarsko, Rakousko – Tyrolsko, Španělsko zůstaly též po dobu 14 dnů doma, omezily kontakt s ostatními, sledovaly svůj zdravotní stav a v případě zdravotních potíží volaly své praktické lékaře nebo na linku 112.

Prosíme občany, aby nevyužívali informační linky k získávání obecných informací, které jsou dostupné na webovských stránkách mj. KHS LK, MZ ČR, SZU, WHO.

Subscribe
Upozornit na
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dvacet šest prozaiků i básníků, osmnáct výtvarníků a fotografů. Jména jako Miloslav Nevrlý, Jiří Žáček, Pavel Novotný, Zuzana Lazarová, Ilona Witkowska, Filip Zawada, Krystyna
Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o
V roce 2022 se spolku Čmelák podařilo na území Libereckého kraje vysadit dalších 1000 vzrostlých sazenic tisu. Je to více, než kolik dnes v celém kraji najdeme
V letošním roce soupeřila pětice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.