Letošní benefiční ples hejtmana byl slabě ziskový

Každoroční ples hejtmana či primátora s sebou nese charitativní nádech, který má tuto společenskou a PR akci za veřejné peníze ospravedlnit před voliči. Jak upozornil Náš Liberec, často jsou tyto akci ztrátové a byť byl letošní 15. benefiční ples hejtmana slabě ziskový, rozdíl mezi náklady a výtěžkem nebyl nikterak velký. Zachránily jej dary sponzorů, mezi kterými vynikají firmy, které mají od kraje veřejné zakázky.

Náš Liberec před pěti lety přišel s článkem, který ukázal, že tolik opěvované charitativní plesy hejtmana stojí často i třikrát víc, než vydělají na charitu. Článek převzala regionální média a byl z toho malý poprask. Od té doby se úřad Libereckého kraje snaží a benefiční plesy hejtmana Libereckého kraje jsou jakž takž výdělečné. Situaci zachraňují především dary sponzorů, kteří jsou nezřídka firmami, které mají od kraje významné veřejné zakázky.

Ne jinak tomu bylo i letos. Letošní 15. benefiční ples hejtmana Libereckého kraje, který proběhl na konci února, vynesl díky prodaným vstupenkám a darům sponzorů 701.900 Kč. Z toho vstupenky vynesly 227 000 Kč, zbytek byly dary sponzorů. Náklady na pořádání plesu pak činily 597 669 Kč.

Letošní hejtmanský ples byl tedy něco přes sto tisíc korun v plusu. Polovinu z prodaných vstupenek si kraj nechal a přesunul ji zpět do svého rozpočtu. Zbytek pak rozdělil mezi čtyři organizace. Konkrétně to byly Nadační fond Ozvěna, Nadace EURONISA, Návrat, o.p.s. a  Mateřská škola a Základní škola Sluníčko Turnov, příspěvková organizace. Každá z těchto organizací získala 147 100 Kč.

Jak bylo řečeno, situaci zachránily dary sponzorů. Na prvním místě byla společnost Pivovar Svijany, která na ples přispěla sto tisíci korunami a jejíž majitelé dlouhodobě podporují hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Před posledními volbami podpořili stranu hejtmana Půty částkou 200 tisíc korun. Hejtman je zase v médiích velkým propagátorem piva Svijany.

Stejnou částku získal hejtmanský ples od liberecké společnosti KASRO, která v posledních letech pro kraj a jeho organizace zabezpečuje kancelářskou a IT techniku pomocí veřejných zakázek v řádu milionů korun. Jak na jaře upozornil Náš Liberec, majitelé společnosti v současné době nechávají zchátrat památkově chráněný objekt v centru Liberce, na jehož místě chtějí stavět bytový dům.

Mezi dalšími významnými sponzory patří například firma Valbek-EU. Firma spojená s Valbekem – IBR Constulting, s.r.o. v minulosti rovněž přispěla Půtovým Starostům pro Liberecký kraj částkou 200 tisíc korun a získává od Libereckého kraje a jeho organizací řadu veřejných zakázek. Například dozor nad výrazně se prodražující modernizací Severočeského muzea. Seznam dárců je zde.

Na vysvětlení, proč se náš web věnuje hejtmanskému únorovému plesu v polovině léta: o informace k němu jsme měli zažádáno hned pojeho skončení, ale dostalo se jich nám až dnes. Podle vyjádření kanceláře hejtmana, některé smlouvy o poskytnutí finančního daru byly kvůli koronaviru firmami pozdrženy, a proto prošly jednáním rady až nyní.

Subscribe
Upozornit na
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce