Vysaďte si své tisy!

Liberecký spolek Čmelák v roce 2020 s podporou Ministerstva životního prostředí úspěšně zrealizoval projekt na pomoc tisu červenému – náš nejvzácnější původní strom.

Tis je původní dřevina české krajiny, v původních lesích rostl na území prakticky celé republiky. Změny vyvolané v lesích intenzivním hospodářským využíváním i cílená těžba a prakticky nulová výsadba v minulosti vedly k jejich velkému úbytku nejen v české krajině, ale v celé Evropě.

„Tisy z české krajiny mizí i dnes. Nesvědčí jim rychlé oteplování a vysoušení krajiny, jsou to stromy velmi dlouhověké, ale také velmi konzervativní,“ uvedl Jiří Antl, který má ve spolku Čmelák projekt na starosti.

Projekt mapování a výsadeb

Záchraně tisu se spolek Čmelák věnuje už 23 let. Jde zejména o mapování dospělých jedinců v krajině, sběr jejich semen, pěstování sazenic a jejich výsadbu. „V roce 2020 jsme s podporou Ministerstva životního prostředí pokračovali v mapování tisů v krajině. Některé pěkné kusy nám pomohla najít i veřejnost,“ vysvětlil Jiří Antl. Nově nalezené tisy nám mohou v budoucnu posloužit pro sběry semen a další pěstování. „Stromy pro budoucí sběry jsme si připravili i novými výsadbami ve spolupráci s veřejností. Vysadili jsme 5 skupin po 4 kusech na různých místech v Libereckém kraji. Najdete je u Světlé pod Ještědem, ve Smržovce na okraji Jizerských hor, v Rousínově v Lužických horách a u Stvolínek a Nového Oldřichova na Českolipsku. Tím, že porostou na osluněných místech, mohou plodit už ve 20-30 letech, zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70 – 120 letech.“

V loňském roce jsme tisy sázeli i v lese. Dostaly se na 4 nové lokality v okolí Liberce, na každou z nich zamířilo 25 kusů. Součástí projektu bylo i nalezení cesty připravených sazenic do lesů v příštích letech. Podařilo se nám najít a s vlastníky domluvit 56 lokalit pro výsadbu celkem 1400 nových sazenic po celém kraji. V letošním roce budeme hledat peníze na jejich výsadbu a ochranu před zvěří. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit ohniska přirozeného šíření tisových semenáčků do krajiny.

S pokračováním projektu počítáme i v letošním roce.  Chceme především pokračovat v mapování dospělých tisů. Víte-li o nějakém pěkném tisu v krajině, dejte nám o něm vědět – má větší cenu, než tušíte a můžete ho tím ochránit pro budoucí generace.

Tisková zpráva Čmelák-Společnost přátel přírody

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Návrat původních dřevin do lesů na Ještědském hřebeni podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Organizace Čmelák může díky tomu postupně přeměňovat smrkové monokultury na Nový prales
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní