Jestli chceme bazén, musíme na něj mít

V rozpočtu města Liberec na rok 2022 není ani koruna na plánovanou téměř miliardovou investici do rekonstrukce městského plaveckého bazénu.

Projekt na rekonstrukci bazénu se rozšiřoval až do podoby, kterou nechala nakreslit současná koalice Starostů, ANO a ODS. Cena za rekonstrukci se vyšplhala k miliardě korun. Projekt je hotový, koalice připravila svůj čtvrtý rozpočet a nejzajímavější na něm je, že ani v příštím roce na rekonstrukci bazénu nevyčlenila žádné peníze.

„Čtyři roky posloucháme, jak je to klíčový projekt, ale kromě obrázků vytvořených na počítači z něj není a nebude nic. Jak chcete jít do rekonstrukce za miliardu a nemít žádné vlastní peníze?“ ptá se předseda zastupitelského klubu Změny pro Liberec/Zelených Jindřich Felcman.

Na přestavbu bazénu bude pravděpodobně možné využít dotace, které ale pokryjí se štěstím třetinu potřebné sumy. Na zbytek by si podle současného vedení města měl Liberec vzít úvěr.

„Už loni si vedení města vzalo nový úvěr na 150 milionů. Spolu s dlouhodobým úvěrem dluží 1,5 miliardy a zvýšit dluh o půl až tři čtvrti miliardy je hazard, který by zastavil rozvoj města na dalších patnáct let“, upozorňuje předseda finančního výboru Josef Šedlbauer (Zelení).

„Jestli rekonstrukci myslíme vážně, musíme si na ní alespoň základní část ušetřit. Je to stejné jako když v domácnosti plánujete opravu bytu, nevezmete si přece hypotéku 100%, když už splácíte několik milionů dluhů z minulosti,“ říká Felcman.

„Navrhli jsme zřízení Fondu pro rekonstrukci městského bazénu Liberec a v rozpočtu jsme našli položky za 30 milionů, které by do něj mohly být hned převedeny. Zásadní je, aby se tento fond plnil každý rok alespoň 50 miliony, pak se můžeme v dohledné době rekonstrukce dočkat. Jiná možnost není,“ uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberec/Zelených

Subscribe
Upozornit na
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Na konferenci Novinářské fórum byly v pondělí 6. května vyhlášeni první výherci nového programu na podporu lokální žurnalistiky. Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci
Zastupitelstvo města Liberce na svém dnešním jednání zvolilo nového náměstka primátora s gescí pro energetiku a Smart City. Na návrh městské rady se jím
Nikdy nekouká na barvu politického trička, když jde o dobrou věc, domluví se se všemi. Má zkušenosti ze sněmovny i z vedení města, umí
„Před dnešním zasedáním krajského zastupitelstva jsem médiím poskytl vyjádření k aktuálnímu dění v tzv. kauze „Liberec“. S kauzou Liberec, ani s žádnou její medializovanou větví,