nášLiberec

Search

Vláda tajně podepsala dohodu s Polskem. „Prodali jste nás!“ zní z pohraničí

Vláda Petra Fialy v utajení dohodla smlouvu o dole Turów s Polskem. Dohoda byla včera podepsána a několik hodin nato na české účty přišla částka 45 milionů eur, kterými chce polská strana kompenzovat škody způsobené českým občanům. Mezi ekology i lidmi, kteří v místě bydlí, to vyvolalo nesouhlas a odpor.

Premiéři Česka a Polska včera podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Po tajném jednání s polským protějškem Mateuszem Morawieckým to na tiskové konferenci oznámil český premiér Petr Fiala (ODS). Za zaslanou částku 45 milionů eur stáhne Česko žalobu na Polsko, podanou u Soudního dvora EU. 35 milionů eur půjde do Libereckého kraje.

Spokojenost s dohodou vyjádřil i Martin Půta, hejtman Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtman se svými Starosty a například i ODS již v minulosti prosazovali cestu finanční kompenzace od polské strany.

„Po roce vyjednávání jsme konečně dospěli k dohodě, ve které je uvedeno všech devět klíčových principů schválených Radou Libereckého kraje, jenž po polské straně požadujeme,“ uvedl hejtman Půta. „Zřejmě nejdůležitější z nich je umožnění kontroly činnosti v dole a systematický monitoring všech negativních dopadů spojených s rozšiřováním těžby. To je něco, co jsme do dnešní doby vůbec neměli a neměli jsme ani možnost s někým na polské straně případné porušování limitů řešit. České straně se také podařilo vyjednat souhlas s nezávislou kontrolou mezistátní dohody ze strany Soudního dvora Evropské unie po dobu nejméně pěti let. Liberecký kraj sice původně požadoval toto období v délce deseti let, ale pět let považuji za největší kompromis, který umožnil, aby dohoda byla vůbec uzavřena,“ dodal Martin Půta.

Bývalý ministr pro životní prostředí z ANO Martin Brabec ale v debatě na CNN Prima upozornil, že původně navrhovaná délka nevypověditelnosti měla být až do konce těžby v Turówě, tedy do roku 2044. „Poláci nás celou dobu válcovali, nedbali na evropská soudní rozhodnutí. S tou smlouvou souhlasím, představuje 90 % toho, co jsme chtěli my, ale ta nízká výpovědní lhůta mě naplňuje obavami,“ řekl v televizi bývalý ministr.

S postupem vlády a kraje nesouhlasí ani ekologické organizace, například Greenpeace. „Dohodu schválila česká vláda tajně včera a dnes ji narychlo jede podepsat polský premiér. To samo o sobě je skandální,“ uvedla ve čtvrtek Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně proti dolu Turów. „Není možné, aby v demokratické zemi vláda prodávala takto vodu a občany a ještě tajně, aby se vyhnula jakékoli diskusi,“ dodala.

Podle aktivistů je problematická i podzemní stěna, která má bránit dalšímu mizení vody v okolí dolu. Upozorňují na dřívější studie, které to tvrdí. „Podzemní stěna, která má podle smlouvy chránit české zásoby vody, je podle České geologické společnosti k ničemu a voda ji obtéká,“ uvádí se ve vyjádření Greenpeace. Hejtman Půta označil členy Greenpeace za lháře.

S vládou i vedením Libereckého kraje nesouhlasí ani organizace Frank Bold, kterou si paradoxně Liberecký kraj v minulosti najal jako partnera ve sporu ohledně Turówa. Upozorňuje, že podle orgánů Evropské unie Turów hnědé uhlí těží protiprávně.

„Opakovaně se potvrzuje, že povolení těžby v dole Turów bylo protiprávní – ke stanovisku české vlády a Evropské komise se přidává i generální advokát Soudního dvora EU. Po jeho dnešním stanovisku je pravděpodobné, že Soudní dvůr EU české žalobě vyhoví a Polsko bude muset zhojit vady povolovacích procesů. Tím vznikne polským úřadům také povinnost zohlednit aktuální hydrogeologická data. Stejnou povinnost má i vláda ČR při vyjednávání o dohodě. Jejím uzavřením v zastaralém znění vláda porušuje zákon,” uvedla Petra Urbanová, právnička Frank Bold.

Na Evropský soudní dvůr se přitom loni obrátila česká vláda a ve sporu s Polskem uspěla. Čechům daly orgány Evropské unie za pravdu. Evropský soud loni v květnu nařídil pozastavení těžby v Turówu. Polská strana ale s rozhodnutím nesouhlasí a koncern PGE odmítl zastavit těžbu. Polsko v létě požádalo soud o zrušení zákazu těžby. To však Soudní dvůr EU odmítl a vyměřil Polsku denní pokutu. Varšava měla Evropské komisi vyplácet 500.000 eur (téměř 13 milionů korun) za každý den ode dne oznámení usnesení. Polská vláda, ač je členem EU, ale rozhodnutí záměrně ignorovala.

Proti postupu vlády jsou i lidé, kteří přímo mají s Turówem problémy. „Premiér Petr Fiala dnes podepsal česko-polskou dohodu o dolu Turów. Výsledkem je stažení české žaloby, která měla velkou šanci na úspěch, výměnou za peníze, podzemní stěnu, která stojí několik kilometrů jinde, než kde voda ve velkém odtéká, minimální soudní dohled a nulovou vynutitelnost evropského práva. Vláda nejen že selhala v ochraně českého území, ale zároveň si i zavřela dveře k budoucí nápravě. Jedná se o naprostý ústupek Polsku, velkou prohru české strany a místních obyvatel i nedodržení českých zákonů. Schválení dohody navíc proběhlo utajeně a její text nebyl dosud zveřejněn,“ uvádí se v prohlášení Sousedského spolku z Uhelné, tedy jedné z obcí, které jsou hnědouhelným dolem postiženy nejvíce.

Kritika jde ale i směrem k vedení kraje a hejtmanovi. „Už loni jsme pochopili, že vedení Libereckého kraje mělo jeden hlavní cíl, a to získat od Poláků peníze na vybudování vodovodů. Ty ale nevyřeší všechny problémy, které způsobuje těžba hnědého uhlí a jeho spalování. Liberecký kraj teď bude dalších dvacet let vystavený škodlivinám a sajrajtu, který produkuje elektrárna Turów, a hejtman Půta to oslavuje jako velké vítězství,“ uvedl pro Novinky.cz Milan Starec, předák spolku z Uhelné.

 

Subscribe
Upozornit na
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,