Festival Karoliny Světlé

Dne 28. 5. 2022 proběhne ve Světlé pod Ještědem již 6. ročník podještědské open-air akce, zasvěcené jedné z největších českých spisovatelek. Festival pořádá spolek Stopy v krajině a umožňuje návštěvníkům proniknout do tvorby naší regionální autorky z 19. století, a to zejména díky dobovým kostýmům a pestrému programu, který bude letos opravdu poutavý. Pořadatelky, Andrea Fischerová a Tereza Rafoth, si totiž připravily spolupráci s divadlem F. X. Šaldy a Karolínou Zoe Meixnerovou, influencerkou a populizátorkou české literatury.

Květen neslibuje pouze příznivější počasí, ale také zajímavé akce nejen pro příznivce literatury, ale i milovníky netradičních zážitků a dobré zábavy. Poslední sobotu v květnu proběhne festival Karoliny Světlé, jehož cílem je především rozšířit turistické i kulturní zázemí v Podještědí. Není to ale pouze literární záležitost. Návštěvníci se mohou, mimo jiné, těšit také na divadelní výstupy, dobrou hudbu, tanec, film a informace edukativního charakteru.

Tento rok bude program obzvlášť zajímavý. Divadlo F. X. Šaldy předvede trailer na divadelní činohru Sylva, jež je adaptací známého Vesnického románu (1867). Vystoupí také divadelní soubor NOTDIS, který zinscenuje povídku Nebožka Barbora z knihy Obrazy z Ještědí.

Program bude obohacen besedou s Karolínou Zoe Meixnerovou, autorkou Literární hysterie, která odhalí návštěvníkům střípky z osobního života Světlé. Návštěvníci se tedy mohou těšit nejen na nové a zajímavé informace, ale i na různé pikantnosti týkající se zakázané lásky Karoliny Světlé.

Pořadatelky vyjednaly spoustu zajímavých spoluprací, které z festivalu udělají o to větší zážitek: „Každý, koho jsme ke spolupráci na letošním Festivalu oslovily, reagoval s otevřeností. Všichni se těší, že si ten den společně opravdu užijeme.“

Součástí festivalu jsou také aktivity pro děti a podještědský jarmark, který zahrnuje např. keramiku, výrobu mýdel, svíček či šperků. Chybět nebude ani bohaté občerstvení z našeho regionu a stánkový prodej.

Podle pořadatelek této slavnosti účast stále roste. V roce 2019 se festivalu zúčastnilo více jak 300 návštěvníků. „Vnímáme, že účast roste. Nedokážeme předpovědět, jak to bude letos, ale vnímáme, že lidé jsou po dvouleté pauze vyhladovělí. Mají radost z venkovních akcí, rádi se setkávají, rádi něco podnikají a prožívají něco hezkého. Náš Festival je sice literární a opírá se o dědictví z 19. století, což by mohlo znít jako nuda, ale my i všichni ti, kdo náš festival navštívili, víme, že je ten den vždy plný silných zážitků, velkých emocí a radosti.“

Určitě není nutné mít načtená všechna díla z pera Karoliny Světlé. Festival je vhodný pro dospělé i děti. Prahnete-li po netradičním zážitku, tato akce by pro vás mohla být to pravé.

Silvie Válková

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.