Primátor bude prosazovat v nemocnici zakázku bez limitní ceny, na návrh opozice

Liberecká opozice se svými argumenty včera uspěla v několika případech. Jedním z nich bylo vypsání nového výběrového řízení na Centrum urgentní medicíny (CUM) v Krajské nemocnici Liberec (KNL). Primátor tak bude na valné hromadě chtít, aby byla veřejné zakázka v očekávané hodnotě bez limitní ceny. Má to pohlídat současný neklidný růst cen ve stavebnictví.

Jak informoval Náš Liberec, výstavbu CUM, které Liberecký kraj slibuje městu Liberec od roku 2016, dohnala liknavost krajských politiků. Podle zástupců nemocnice se cena zakázky vyšplhala na zhruba 3,2 miliardy korun, byť se původně počítalo s částkou třikrát nižší a ještě na jaře měla stačit částka 2,2 miliardy.

Včera zástupci nemocnice chtěli po libereckých zastupitelích, kteří reprezentují menšinového akcionáře, aby jim navýšili cenu veřejné zakázky na 3,2 miliardy. „My jsme opravdu provedli seriózní analýzu trhu a také všechny nabídky, které nám v dubnu došly, byly kolem tří miliard,“ vysvětloval zastupitelům Petr Moos, který má projekt výstavby CUM na starosti.

Byť v zastupitelstvu byli přímí zastánci navýšení ceny, jako například radní za ODS Petr Židek, návrh nakonec neprošel. A to kvůli argumentům Změny pro Liberec. „To navýšení je obrovské, je to padesát procent a to prostě neodpovídá ani tomu velkému navýšení, které přinesl covid a zejména současná válka na Ukrajině,“ tvrdil Jindřich Felcman ze Změny pro Liberec a argumentoval statistickým vývojem cen ve stavebnictví, který si připravil.

Opozičním zastupitelům se nelíbilo, že by se měla zakázka navyšovat jen podle toho, jakou nabídku podaly velké stavební firmy. Mají za to, že dohoda a kartelizace u podobných velkých zakázek není neobvyklá. Navrhli tedy indexaci cen, která zajistí, že stavební firmy nebudou muset spekulovat na budoucí navyšování cen, které může, ale nemusí nastat.

„Jde vlastně o ochranu nás, jako akcionářů, ale i těch stavebních společností. Pak se nestane, že by například mohly říct: my to za tyto peníze nedostavíme, což je dnes stále častější jev,“ vysvětlil podstatu návrhu Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec.

Tento návrh byl nakonec přijat a primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) je pověřen, aby jej na valné hromadě prosazoval. Nicméně tam má Liberec jen menší vlastnický podíl. Dominantní podíl má Liberecký kraj, menší pak města Turnov a Frýdlant v Čechách. Valná hromada KNL se bude konat na konci června.

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový