Vrchní soud zrušil rozsudek pro Peltu

Bývalý fotbalový boss a vlivný politik ODS z Libereckého kraje dostal loni na podzim u městského soudu v Praze šestiletý trest ve vězení. Minulý týden ale Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. 

Minulý týden o tom informovala média poté, co informaci zveřejnil justiční web. Na stránkách justice se pod spisovou značkou náležející kauze Miroslava Pelty píše: „Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání.“

„Vrchní soud v Praze  vrátil k novému projednání věc obviněného Pelty a spol., jelikož ve věci byla i zprošťující rozhodnutí,“ uvedli pro českou televizi, která s informací přišla jako první, státní zástupci. Státní zástupce Ondřej Trčka následně v tiskové zprávě uvedl, že postup vrchního soudu odpovídá návrhu v jím podaném odvolání. „Státní zástupce navrhoval zrušení zprošťujících výroků a dále i zrušení odsuzujícího výroku s tím, aby ten obsahoval přísnější právní kvalifikaci,“ uvedl Trčka.

Dodal, že v případě zrušení výroku o vině vždy odvolací soud ruší i celý výrok o trestu, a také další výroky, které mají ve výroku o vině svůj podklad. „Je nutné rovněž uvést, že v případě zprošťujícího rozsudku soudu prvního stupně nemůže odvolací soud sám uznat obžalované vinnými skutkem, pro nějž byli napadeným rozsudkem zproštěni,“ doplnil žalobce.

Proti rozsudku městského soudu se kromě Pelty a Kratochvílové odvolal i státní zástupce. Podle mluvčí vrchního soudu Simony Heranové odvolací senát ve středu rozhodl o všech odvoláních. „Mohu potvrdit, že  bylo rozhodnuto o všech odvoláních, která byla proti rozsudku soudu prvního stupně v této věci podána. Rozhodnutí však bylo učiněno v neveřejném zasedání, proto k jeho obsahu zatím nebudeme sdělovat bližší informace, dokud se s ním nebudou moci seznámit strany trestního řízení,“ uvedla ve čtvrtek Simona Heranová z tiskového oddělení Vrchního soudu v Praze.

Kauza začala před čtyřmi lety, v roce 2017. Bývalý šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) měl letět na prestižní fotbalové utkání do zahraničí a místo toho skončil v policejní cele. Protikorupční policie ho tehdy obvinila spolu se Simonou Kratochvílovou, tehdejší náměstkyní na Ministerstvu školství, že nezákonně manipulovali s dotacemi určenými pro oblast sportu. Pelta odsoudil soud loni v listopadu k šesti letům, Kratochvílovou na 6,5 let.

Podle soudkyně měli Pelta a Kratochvílová v úmyslu způsobit státu škodu. Pelta se provinil tím, že předložil seznam preferovaných klubů, kam mají jít státní dotace, uvedla v rozsudku soudkyně Lenka Cihlářová. Na základě klientelismu Pelta a Kratochvílová uspokojili jen preferované kluby. Škoda, která vznikla státu, mohla dosáhnout 175 milionů korun.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnoticí komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivým sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně se měli údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise Ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

Pelta, oficiálně pouze řadový člen a zastupitel jablonecké ODS, je také například úzce provázán s majiteli liberecké společnosti Syner, a to zejména co obdobných praktik a vlivu na politiku a veřejné zakázky. Náš Liberec již v minulosti například přinesl informace o tom, jak firmy, které v Liberci získávají velké veřejné zakázky, začnou najednou sponzorovat místní hokejový klub Bílý tygři (patří majitelům Syneru) či fotbalový FK Jablonec, který vlastní Pelta.

V roce 2015 Náš Liberec například přinesl zprávu o tom, jak funguje klientelistická síť kolem Miroslava Pelty a kolik krajských i jabloneckých politiků do ní spadá. Na fotbalové utkání FK Jablonec nad Nisou – Ajax Amsterdam, jak jsme v roce 2015 informovali a přinesli i fotografickou dokumentaci, s Peltou a Vařilem odletěli náměstci hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), ekonomický náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj, později se i on stal náměstkem pro dopravu), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), starosta a krajský zastupitel Jilemnice Vladimír Richter (ODS), náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele (ODS) a další politici, například i z ANO či z TOP 09 nebo někdejší primátor Jablonce nad Nisou a současný poslanec Petr Beitl. Sám hejtman se tehdy svých náměstků zastával a snažil se kauzu zamést pod koberec.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.