nášLiberec

Search

Pomozte nám! Výzva českolipské starostky Jitky Volfové určená poslancům za Liberecký kraj

Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem mluvím. Obracím se proto na zvolené poslance za náš kraj, kterým není osud jejich obcí a lidí lhostejný, aby nám pomohli.

Jsem starostkou České Lípy již druhým volebním obdobím. Vím, co všechno správa města vyžaduje, proto se znepokojením sleduji kroky vlády, které jsou přímo namířeny proti obcím a jejich rozpočtům.

Pojďme se podívat na aktuální návrhy pětikoalice očima člověka, který je spoluodpovědný za fungování bezmála čtyřicetitisícového města:

Vláda chce opravdu obcím snížit jejich základní příjem, tedy rozpočtové určení daní. Navíc, pokud lidé začnou šetřit, a to už se při současné inflaci děje, protože se jim snižují reálné příjmy, tak při nižším výběru daní a nižším procentům z rozpočtového určení daní pro obce bude toto snížení umocněné.

Vláda chce zvýšit daň z nemovitosti a zatížit tím více občany, jejichž domácnosti decimuje dnešní drahota a inflace. My zvyšování daně z nemovitostí říkáme NE, teď rozhodně není čas na to ještě více lidi zatěžovat. Rostoucí chudoba obyvatel a z ní plynoucí problémy opět dopadá na obce.

Vláda chce na obce přehodit platbu za nepedagogické pracovníky ve školách. Jak se to dotkne obcí? Zásadně. Ku příkladu pro mou domovskou Českou Lípu to znamená dalších zhruba 26 milionů korun, které bude město muset zaplatit, aby nadále fungovaly školy ve stejné kvalitě.

Další příklad z našeho města: při zvýšení DPH za svoz odpadu obec zaplatí o dalších cca 5 mil. více (k očekávanému navýšení pro rok 2024 plynoucí z legislativy + 10 mil.). Celkem v roce 2024 cca 75 mil.

Vláda chce, aby města vykonávala práci pro stát, tj. výkon přenesené působnosti, ale chce ještě více snížit příspěvek na tyto činnosti, který už ani dnes nepokrývá veškeré náklady s těmito činnostmi spojené. Je to jako kdyby po vás chtěl někdo upéct dort, ale zaplatil by vám jen třetinu nákladů a zbytek si sežeňte. Kde? To Vám samozřejmě nikdo neporadí.

Obce čekají ale i další zátěže. Liberecký kraj nyní přichází za obcemi se zvýšením částky za dopravní obslužnost. Chápu, ani kraje už úplně nemají kde brát. Zatím je vše v jednání a já jen doufám, že najdeme shodu v postupném navýšení. Je však cílem, aby se samosprávy nižší a vyšší úrovně vzájemně přetahovaly o finance? Vždy jsou to stále jedny peníze, a to státu z vybraných daní nás daňových poplatníků.

Očekává se navýšení v dofinancování sociálních služeb z obecních peněz, což opět zatíží už tak těžce zkoušené obecní rozpočty. Vzpomeňme na zvýšení cen energií a pohonných hmot, což má dopad například do MHD.

Tlak na obce se zvyšuje a jen těžko dohlédnout, nakolik nás vláda chce vyždímat. Ministr Stanjura z ODS neustále mění svá vyjádření k návrhu a nikdo pořádně neví, o čem se nakonec bude ve sněmovně hlasovat. Působí to, jako by obce pro vládu ani nebyly plnohodnotným partnerem, a to je součástí vládní koalice hnutí Starostové a nezávislí. Jeho členky a členové evidentně zájmy obcí nehájí a zatím potvrzují, že název hnutí je pouze klamavým marketingovým tahem. Chci doufat, že se v nich ozve svědomí a v těch, kteří jsou skutečnými starosty, hrdost a čest ve vztahu ke svému poslání.

Přitom by jen stačilo vést rozumný dialog a naslouchat. Diskutovat a hledat společná řešení. S takovými „plány“, které představuje současná vláda, ale přemýšlím, co nás v obcích bude všechno v budoucnu čekat.

Vždycky jsem své město i celý náš kraj bránila zuby nehty a chci v tom pokračovat, proto využívám jako starostka jeden z možných nástrojů, a to prosbu k našim zvoleným zástupcům.

Vyzývám tímto a žádám všechny poslance za Liberecký kraj, a to napříč politickým spektrem: nedejte nás a podpoře některé pozměňovací návrhy, minimálně pozměňovací návrh číslo 3148, který zachovává rozpočtové určení daní v současné výši.

Jitka Volfová, starostka České Lípy a členka zastupitelstva Libereckého kraje

Subscribe
Upozornit na
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.