Vzdá se Liberec dalšího majetku? Kraj chce Zeyerovku

Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje už se nechal slyšet, že by kraj nemovitost od města získal. Přitom poslední směny velkého majetku mezi městem a krajem provází kontroverzní okolnosti.

Liberecký kraj v areálu V Zeyerově ulici již začal s investicemi. Někdejší internát přestaví objekt pro žáky Základní školy a Mateřské školy pro tělesně postižené. Je jí SYNER, s.r.o., jež pro účely této veřejné zakázky vystupuje jako společnost „ZEYEROVA – SYNER – SYBAN“, a to za nabídkovou cenu 161.957.106,08 korun včetně DPH. Stavět by se mělo začít v první polovině letošního března a hotovo by mělo být nejpozději na první školní den roku 2025. Z převážné části zaplatí kraj stavbu ze svého, o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu se bude ucházet letos v květnu – může činit maximálně 40,35 milionu korun.

Kraj má budovu bývalých Domovů mládeže a přilehlý areál, který patří městu Liberec, pronajatý na 50 let, a to od roku 2020. Nyní ale již vedení kraje začíná mluvit o tom, že by výjimečnou a rozsáhlou nemovitost od města Liberec získalo.

„Původně jsme o tom nepřemýšleli, ale v současné době bychom areál získali do svého vlastnictví,“ řekl na setkání s představiteli města Liberec hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Rádi bychom zde pokračovali v rozvoji speciálního školství pro celý Liberecký kraj, „dodal hejtman.

„My jsme původně ani nechtěli připustit, že bychom tento areál neměli ve vlastnictví, ale dnes si to už umíme, že by byl vlastníkem kraj, pokud bude mít zpracovanou koncepci a plán,“ vyjádřil se k možnosti převodu vlastnictví školského areálu v Zeyerově liberecký primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Nicméně plány využití areálu kraj zatím zpracované nemá, to přiznal i hejtman. „My jsme mysleli, že představu rozvoje areálu budeme moci předložit městu již nyní, ale spíše to vypadá, že bychom tak mohli učinit až na podzim,“ uvedl Martin Půta. „A vzhledem k politickému kalendáři to stejně bude zřejmě záležitost budoucího složené nového vedení kraje,“ dodal.

Jenomže v tom, že by město znovu mohlo přijít tak rozsáhlý majetek ve prospěch kraje, nemají všichni tak úplně jasno jako primátor. Respektive pro část současné koalice je důležité, aby bylo jasné a zaručeno, co zde

„Stále nejsou vyjasněné podmínky a ani zcela záměr kraje, tak není ani dost podkladů pro rozhodování. Obecně nejsem zastáncem převodů větších majetků města, uvidíme, jak se to dosochá,“ uvedla například náměstkyně primátora za ANO Šárka Prachařová.

Před unáhlenými převody majetku města varuje i opozice. „Situace se vzděláváním znevýhodněných dětí je v Libereckém kraji špatná. Už v roce 2020 se stávající škola v Jedličkově ústavu potýkala s nedostatkem prostoru. Je tak jedině dobře, že si Liberecký kraj konečně tento problém uvědomil a začal v tom ohledu konat. Jde jednoznačně o jeho úkol, tyto školy slouží dětem z širokého okolí. Je rozumné, pokud se pro novou školu využije budova v Zeyerově ulici,“ říká k situaci zastupitel za liberecké Zelené Jindřich Felcman. „To ale neznamená, že by jí mělo město darovat kraji zadarmo. Město i kraj mají svoje úkoly, Liberec také nikdy pro plnění svých úkolů nedostal žádné budovy darem,“ dodává ale Felcman.

Liberec nemá se směnami majetku s krajem jen nejlepší zkušenosti. Náš Liberec například před několika týdny upozornil na to, že část politické reprezentace v Liberci kritizuje vedení kraje a zoo za to, že, v rozporu se svými sliby, nechystá opravu střechy budovy v PKO a raději investuje stovky milionů do jiných projektů, jako je například přednáškový sál nebo posuvné hlediště. Liberec přitom zoo před dvěma lety kraji odevzdal s tím, že ten bude mít více peněz na lepší správu organizace, mimo jiné i na opravu střechy PKO, která je ve velice špatném stavu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem