nášLiberec

Search

Hejtman Půta jedná v rozporu se zákony a maskuje tím vlastní neschopnost, tvrdí liberečtí zastupitelé

Hořkou pilulku museli na včerejším zasedání spolknout liberečtí Starostové. Zastupitelstvo se usneslo na tom, že jejich předseda a hejtman Martin Půta vyvíjí nezákonný nátlak na úředníky magistrátu ve věci zpackaného projektu přístavby Gymnázia F.X. Šaldy.

Náš Liberec před několika dny upozornil na rozporuplný dopis hejtmana Martina Půty zastupitelům města Liberce, kde kritizuje magistrátní úředníky pro skutečnost, že dbají na územní plán a dodržují tak zákony České republiky.

Posléze olej do ohně přilil sám hejtman, když zveřejnil na sociálních sítích video, na kterém znovu obvinil liberecké úředníky i náměstka odpovědného za územní plán Adama Lenerta z ANO. Přitom, jak upozornil Náš Liberec, liberečtí úředníci tvrdí, že na špatně vypracovaný projekt upozorňovali odpovědné projektanty i kraj minimálně od loňského září.

„Po velké debatě s řediteli škol jsme dospěli k dohodě, že na Gymnáziu F. X. Šaldy navýšíme kapacitu gymnaziálního vzdělávání v Liberci, kde je největší přetlak zájmu o jednu třídu v ročníku. Do stávající školy se ale další studenti už nevejdou, a tak jsme vyprojektovali nový pavilon, který jsme chtěli začít co nejdřív stavět. Ale liberecký magistrát a odpovědný pan náměstek Lenert se nám rozhodli celou věc trochu zkomplikovat,“ uvedl na svém emotivním videu natočeném před budovou Gymnázia F.X. Šaldy Martin Půta.

Reakce náměstka Lenerta na sebe nenechala dlouho čekat. „Pane hejtmane, lžete, váš projektant nerespektoval upozornění Magistrátu města Liberec v přenesené působnosti od loňského září. Bylo by fajn, kdybyste zveřejnil všechny informace. Statutární město Liberec maximálně podporuje vzdělávání. Já ani Vy nemůžeme ovlivnit přenesenou působnost, to je nezákonné jednání. Po 12 letech ve vedení Libereckého kraje je absolutně nepochopitelné, co předvádíte. Všem doporučuji se podívat do materiálů libereckého zastupitelstva, kde je vše uvedeno. Pane hejtmane, po 12 letech neznat zákon o obcích je na pováženou. Možná zvažte svoji opětovnou kandidaturu na hejtmana. Je to chyba kraje a nikoho jiného!,“ reagoval Adam Lenert na sociálních sítích.

Debata se přenesla i na zasedání červnové zasedání městského zastupitelstva. To nakonec po bouřlivé debatě přijalo trošku smírnější usnesení, které zní: „Je třeba zdůraznit, že jakožto zastupitelé Statutárního města Liberec důrazně odmítáme, abyste (hejtmane) vytvářel nezákonný nátlak na nezávislý výkon státní správy tak, jak to svým dopisem otevřeně činíte. Ctíme systém veřejné správy, kdy je oddělen výkon samosprávy od státní správy a je naprosto nepředstavitelné, abychom se v pozici zastupitelů pokoušeli nezávislou práci úředníků v režimu státní správy ovlivnit.“

Jediným, kdo se snažil hejtmanovo chování omluvit a mírnit zmíněné usnesení, byl klub Starostů, byť přijetí usnesení nepodpořili členové bývalého klubu ODS. Na zastupitelstvu se přijetí výzvy hejtmanovi kritizovala zastupitelka za Starosty, Anna Provazníková, která je i krajskou zastupitelkou, ale jinak během pravidelně jednání mlčí.

„Věřte nám, že mi se situací ohledně školství na kraji zabýváme poctivě,“ tvrdila zastupitelka Provazníková. „A myslím si, že na je potřeba spolupráce a ač v tomto přístupu s hejtmanem Půtou nesouhlasím, jsem přesvědčena, že máme jednat i bez podobné eskalace postojů,“ dodala.

Opoziční zastupitel Jindřich Felcman ze Zelených/LOL naopak otevřel i politickou rovinu problému. „My na to, že kraj a konkrétně hejtman Půta v oblasti všeobecného školství a gymnázií nedělá nic, upozorňujeme již roky, “ tvrdil Felcman.

„Naplno se to ukázalo loni, když nastupoval silný ročník deváťáků a vyšlo najevo, že ty děti se nemají šanci dostat na školy, které chtějí. Hejtman poté, pět minut po dvanácté, začal slibovat nový pavilon postavená do roku 2025/6. Jenomže to je nesmyls, i kdyby jsme tu teď neřešili tuto lapálii se projektem připraveným v rozporu s územním plánem. Hejtman Půta to ví a tak už teď si hledá obětní beránky, na které by mohl hodit svoje selhání,“ dodal Felcman.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali