Vedoucí odboru majetku města je majitelem realitní kanceláře aneb co všechno je možné v Liberci

Inženýr Josef Mazáč, vedoucí odboru majetku města, je zároveň majitelem realitní kanceláře MA-reality. Svou firmu založil v roce 2001 a nikoho ze svých nadřízených o tom neinformoval. Na městě pracuje již od roku 1996, mohl proto ovlivnit leckterou z privatizací městského majetku.

Jako první a zároveň zatím jediné médium, přinesl informaci o podnikání šéfa odboru majetku města server Aktuálně.cz. „Ano, je to moje společnost,“ potvrdil vlastnictví realitní firmy Josef Mazáč. „Nechci ji rušit, protože mne její založení již něco stálo. Nechávám si ji na dobu, až odejdu z radnice. Pak bych si na sebe stáhl i jednatele,“ uvedl Josef Mazáč pro Aktuálně.cz. stejně jako, že svém podnikání nevidí žádný střet zájmů a tvrdí, že v současnosti je jeho firma takřka mrtvá, tedy nevykazuje žádnou činnost.

O tom, že si ale Josef Mazáč mohl být vědom možného střetu zájmů, může nasvědčovat fakt, že jednatelství ve své firmě nechal před šesti lety přepsat na svého syna. Tímto krokem je jakoby z obliga a těžce de iure napadnutelný. Výpis z obchodního rejstříku potvrzující vlastnictví realitky Josefem Mazáčem najdete zde.

O podnikatelských aktivitách vedoucího odboru majetku města, nevěděli, dle serveru Aktuálně.cz, ani oslovení zastupitelé ani například tajemník města. V podobných případech bývá poukazováno na oddělení politické a úřednické sféry na radnici. Což ale vzhledem k liberecké realitě může u kdekoho vyvolávat jen úsměv.

Inženýr Josef Mazáč, který byl některými libereckými občany kritizován za nebývale arogantní jednání a vystupování (redakce totožnost těchto občanů zná), vlastnil svou firmu v době, kdy Liberec zažíval vlny privatizace a kdy ceny nemovitostí šly razantně nahoru. Jako příklad uveďme dnes pro leckoho palčivý problém s bydlením, které je v Liberci, vinou spekulací, dnes jedno z nejdražších v celé střední Evropě.

Například tedy Liberec ještě v roce 1998 vlastnil kolem 15.500 bytů, dnes jich má z toho jen zlomek. Radnice získala (údaje z roku 2006) z prodeje tohoto majetku téměř tři miliardy korun. A to je částka, která se týká jen privatizace domů a bytů, ostatní nemovitosti nejsou započítány.

A během této doby seděl jako úředník spojený se zodpovědností za městský, tedy veřejný majetek právě Josef Mazáč, vlastník realitní kanceláře. Jistě nelze předjímat konkrétní obvinění, ale tyto fakta mohou vyvolávat, a také vyvolávají (a to nejen v Liberci) pochybnosti o jasném střetu zájmů. Pokud by liberecké zastupitelstvo například přijalo podobný etický kodex, jaký funguje v jiných městech, nebylo by možné, aby někdo, kdo velkou má velký vliv na rozhodování o městském majetku, byl zároveň zainteresován na trhu s nemovitostmi. To, že prosazení podobného kodexu bylo, díky přičinění vládnoucí liberecké koalice včele s ODS, odmítnuto,o oddělení té úřednické sféry od té politické příliš nesvědčí.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s
Liberečtí radní projednali návrh Výboru pro kulturu a cestovní ruch na udělení šesti Medailí města Liberce v roce 2024. Návrh budou nyní schvalovat liberečtí
„Nemuseli jsme jen sedět a poslouchat nudné kecy, dozvěděli jsme se důležité věci zajímavým způsobem. Čekala jsem, že se unudím k smrti, ale fakt mě to
Obě jizerská města, která spojuje jedna řeka, mají další společnou věc: jejich radnice jsou nově prohlášeny národními kulturními památkami. Radnice v Liberci i Jablonci