Pozvánka na přednášku o problematice eutanázie

Přinášíme Vám pozvánku na přednášku, která se bude týkat problematiky dobrovolného odchodu ze života, fungování hospiců a dalších otázek, která jakoby byla v naší společnosti tabu, ač jsou (nebo spíše právě proto) spojeni s fenoménem smrti člověka. Nechceme se nyní, ikdyž je náš názor jakýkoliv- i odlišný, k tomuto tématu vyjadřovat, ale jsme rádi za každou věcnou debatu k němu.

Hodnota člověka nespočívá ve funkci jeho svěračů

prim. MUDr. Viola Svobodová

MUDr. Viola Svobodová je primářka hospice v Brně. Na prosbu občanského sdružení Hospic pro Liberecký kraj přijede přednášet do Liberce. Seminář bude dne 25.9.2008 v knihovně Krajské nemocnice v Libereci od 10 hodin. Nenechte si její přednášku ujít.

Mimo paní Svobodovou bude hostem semináře i paní MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v České republice a Mgr.Jiří Prokop PhD., ředitel hospice v Rajhradě.

Více informací můžete získat na stránkách občanského sdružení Hospic pro Liberecký kraj
www.hospicliberec.cz

nebo na adrese:

o.s. Hospic pro Liberecký kraj

Halina Doležalová, předsedkyně

Purkyňova 589

46001 Liberec 1

tel:723 967 035

email:hospic@hospicliberec.cz

Ještě jsem neměla dokončený příjem pacienta a už mě žádal o eutanázii. Šlo o muže středního věku, velmi vzdělaného, v životě užitečného a úspěšného- a nyní byl ochrnutý od pasu dolů z důvodu slábnutí svalů. Věděl, že onemocnění bude pokračovat, že za čas nebude moci mluvit, polykat, pak možná i dýchat. Měl obavy nejen z utrpení, ale také jak se na něho budeme dívat. Tento člověk potřeboval být ujištěn nejen slovy, ale i naším přístupem k němu, že ho považujeme za plnohodnotného člověka i nyní, když už nemůže tvořit. Mluvili jsme spolu o tom, že jsou ještě hodnoty jiného druhu- např. hodnoty prožitkové, ještě může poslouchat hudbu, číst knihy, leccos z toho, na co dříve neměl pro práci čas. A že jsou hodnoty ještě hlubší- hodnoty vztahové. A když už nic nemůžeme, můžeme ještě odpouštět, můžeme ještě milovat. Zasmál se a ledy mezi námi byly prolomené.

Řekla jsem mu, že pro nás má hodnotu člověk jako takový, nezáleží na tom, v jakém stavu se nachází jeho tělo. Protože každý člověk je originál.
Ten člověk ve volných chvílích maloval, věděl tedy, co je to originál a jakou cenu mají originály. Často se nám některé nelíbí, některé nepochopíme, ale přesto mají cenu….

Teď už byl klidný. Už eutanázii nechtěl. A nakonec neumíral tak, jak si představoval. Jednoho rána se cítil slabý. Zavolali jsme dceru a manželku. Mluvili spolu, rozloučili se a on úplně v klidu, bez známky dušení, skonal. Jsem šťastná, že jsem mohla jeho žádost o eutanázii takhle uzavřít. Kdykoli potkám jeho manželku, vděčně vzpomínáme na chvíle, které nás spojily. Stala se z ní velká přítelkyně našeho hospice.

(ukázka z knihy Proč NE eutanázii)

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět