Libereckému kraji chybí desítky milionů na pomoc nejpotřebnějším

Je tomu pár dnů, co skončilo mistrovství světa v lyžování, akce, která stála stát řádově miliardové částky a i Liberecký kraj přidal na šampionát přispěl částkou přesahující 160 milionů korun. Naposledy patnácti miliony, když organizátoři, kteří již tolikrát žádné prostředky nepotřebovali, chtěli zkvalitnit doprovodný program o další vystoupení á la Michal David nebo ABBA revival. Dnes, ten samý a tolik štědrý Liberecký kraj přemýšlí vzít si úvěr na zhruba devadesát milionů, aby mohl zafinancovat zaopatření pro ty, kteří jej potřebují nejvíce – staří a postižení lidé.

Ani Libereckému kraji se nevyhnula vlna nesolidarity, kterou spustila současná vláda. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž pro letošní rok snížilo dotace pro tato zařízení o částku 2,3 miliardy korun oproti minulému roku. Konkrétně Liberecký kraj dostal původně o 145 milionů korun méně, než očekával. Razantní snížení dotací na sociální služby bylo nakonec zmírněno, ale i tak schází Libereckému kraji něco zhruba okolo devadesáti milionů korun na zajištění fungování sociálních zařízení.

Díky nové politice resortu ministra Nečase začaly mít problémy s fungováním domovy důchodců a opatrovny o přestárlé nebo zdravotně postižené lidi jako je například liberecký Jedličkův ústav. Tomu chybí do letošního rozpočtu necelých dvacet milinů korun.

Navíc ve spoustě zařízení, státních či neziskových, která sociální služby poskytují, už dnes chybí peníze na mzdy pracovníků. Ačkoliv, podle vyjádření představitelů Asociace poskytovatelů sociálních služeb není pozdní posílání dotací žádnou novinkou, podobná situace nastala i v loňském roce a předloni, letos e situace, kdy kraji původně chybělo 145 milionů, přeci je o něco vážnější. Kraj sice vymezil příspěvek v hodnotě šestadvaceti milionů, aby mohly sociální zařízení vůbec fungovat, ale stejně čeká na státní dotace.

Představitelé krajské vlády si kritiku za to, že nezajistili potřebný počet financí včas vyslechli i od opozice. Kritizováni byli i za proplácení poplatků ve zdravotnictví, které by, dle opozice, mohli být použity jako investice do sociálních zařízení.

V souvislosti s možným vzetím si úvěru byla použita byla slova o mrhání prostředky, zmíněn byl i případ milionové dotace kraje na režii pokleslé zábavy okolo mistrovství světa. Určitě jsou taková vyjádření na místě. Nicméně používat v souvislosti s životy těch nejpotřebnějších slova jako „projídání prostředků“ nebo „chybné manažerské kroky“, které uvádí krajská opozice, jsou přesně těmi kameny, ze kterých se staví zeď sobectví a asociálnosti. A tato zeď pak dělí společný prostor na místo, kde stojí za miliony korun dotovaná komerční zábava na náměstí či platby za neprovedenou práci velké liberecké firmy na jedné straně a zajištění důstojného života pro lidi, kteří jsou odkázáni na naši společnou pomoc, na straně druhé.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s
Liberečtí radní projednali návrh Výboru pro kulturu a cestovní ruch na udělení šesti Medailí města Liberce v roce 2024. Návrh budou nyní schvalovat liberečtí
„Nemuseli jsme jen sedět a poslouchat nudné kecy, dozvěděli jsme se důležité věci zajímavým způsobem. Čekala jsem, že se unudím k smrti, ale fakt mě to
Obě jizerská města, která spojuje jedna řeka, mají další společnou věc: jejich radnice jsou nově prohlášeny národními kulturními památkami. Radnice v Liberci i Jablonci