Kancelář poslance Hasila a státní příspěvek.

Zajímavou reportáž přinesl zpravodajský pořad České televize 168 hodin. Týkal se využívání finančních výhod a příspěvků ze strany poslanců Parlamentu České republiky. A jelikož v pořadu figurovali i poslanci zvolení za Liberec či Liberecký kraj, jako například sociální demokrat Cyril Zapletal nebo Tomáš Hasil z ODS, rozhodli jsme se na něj upozornit a doplnit několik dalších, souvisejících informací.

Abychom se přiznali rovnou. Náš komentář se bude týkat pouze bývalého náměstska primátora města Liberce za ODS, Tomáše Hasila. Jelikož jde o libereckého politika a jelikož jde zároveň o libereckého podnikatele, ke kterému a k jeho firmě je město Liberec velmi štědré a kasičku s veřejnými financemi má vždy otevřenou.

Tomáš Hasil se, vedle poslancování, ještě zabývá podnikáním v oboru kultury. Je například spolumajitelem firmy Kalendář Liberecka, kterou vlastní společně s Pavlem Michalem, rovněž podnikatelem v oboru, spekulantem s pozemky ve Vesci, podnikatelem v investování na zástavbu centra Liberce a manželem vedoucí kanceláře libereckého senátora a dokonce předsedy Senátu České republiky, pana Přemysla Sobotky. Tatáž manželka pana Michala figuruje v některých městských společnostech, jako je například Dopravní podnik města Liberce.

Nikoho pak nepřekvapí, že jen málokterý návrh na přidělení dotací z kulturního fondu města Liberce se obejde bez žádosti firmy Kalendář Liberecka, žádosti úspěšné, ač je kolikrát jediným soukromým, komerčním subjektem mezi ostatními žádajícími (školy, neziskové organizace, kulturní sdružení..).

Firma Kalendář Liberecka také tiskne předvolební brožury místní ODS, za kterou pan poslanec Hasil náměstkoval na radnici. Když potom žádá o prodej pozemku v lukrativní zóně Lidových sadů, hned vedle vchodu do ZOO se záměrem zřídit tam, památkáři i místními odmítaný, naddimenzovaný komerční objekt, je jí vyhověno. Ba co víc, získá rovnou 50% slevu!

Ale jak ukázala reportáž České televize, nejen město Liberec dokáže být k liberálním politikům/podnikatelům, štědré. I stát umí přispět. Zvlášť když je kancelář pana poslance rovnou v sídle jeho firmy, tedy v prostorách Kalendáře Liberecka. Stát pak poslanci Hasilovi vyplácí na pronájem poslanecké kanceláře cca 25 tisíc Kč za měsíc, respektive firmě Kalendář Liberecka, kterou pan poslanec spoluvlastní. Že by si politik za ODS, která tolik bojuje za minimalizace státních zásahů do tržního prostředí, nechal přispívat na své podnikání nemalou částkou ze státního rozpočtu?

Zmiňovaný pořad najdete zde, reportáž o poslancích a čerpání prostředků na provoz jejich kanceláří, běží zhruba od sedmé minuty. Hezký kulturní zážitek.

redakce

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.