Kancelář poslance Hasila a státní příspěvek.

Zajímavou reportáž přinesl zpravodajský pořad České televize 168 hodin. Týkal se využívání finančních výhod a příspěvků ze strany poslanců Parlamentu České republiky. A jelikož v pořadu figurovali i poslanci zvolení za Liberec či Liberecký kraj, jako například sociální demokrat Cyril Zapletal nebo Tomáš Hasil z ODS, rozhodli jsme se na něj upozornit a doplnit několik dalších, souvisejících informací.

Abychom se přiznali rovnou. Náš komentář se bude týkat pouze bývalého náměstska primátora města Liberce za ODS, Tomáše Hasila. Jelikož jde o libereckého politika a jelikož jde zároveň o libereckého podnikatele, ke kterému a k jeho firmě je město Liberec velmi štědré a kasičku s veřejnými financemi má vždy otevřenou.

Tomáš Hasil se, vedle poslancování, ještě zabývá podnikáním v oboru kultury. Je například spolumajitelem firmy Kalendář Liberecka, kterou vlastní společně s Pavlem Michalem, rovněž podnikatelem v oboru, spekulantem s pozemky ve Vesci, podnikatelem v investování na zástavbu centra Liberce a manželem vedoucí kanceláře libereckého senátora a dokonce předsedy Senátu České republiky, pana Přemysla Sobotky. Tatáž manželka pana Michala figuruje v některých městských společnostech, jako je například Dopravní podnik města Liberce.

Nikoho pak nepřekvapí, že jen málokterý návrh na přidělení dotací z kulturního fondu města Liberce se obejde bez žádosti firmy Kalendář Liberecka, žádosti úspěšné, ač je kolikrát jediným soukromým, komerčním subjektem mezi ostatními žádajícími (školy, neziskové organizace, kulturní sdružení..).

Firma Kalendář Liberecka také tiskne předvolební brožury místní ODS, za kterou pan poslanec Hasil náměstkoval na radnici. Když potom žádá o prodej pozemku v lukrativní zóně Lidových sadů, hned vedle vchodu do ZOO se záměrem zřídit tam, památkáři i místními odmítaný, naddimenzovaný komerční objekt, je jí vyhověno. Ba co víc, získá rovnou 50% slevu!

Ale jak ukázala reportáž České televize, nejen město Liberec dokáže být k liberálním politikům/podnikatelům, štědré. I stát umí přispět. Zvlášť když je kancelář pana poslance rovnou v sídle jeho firmy, tedy v prostorách Kalendáře Liberecka. Stát pak poslanci Hasilovi vyplácí na pronájem poslanecké kanceláře cca 25 tisíc Kč za měsíc, respektive firmě Kalendář Liberecka, kterou pan poslanec spoluvlastní. Že by si politik za ODS, která tolik bojuje za minimalizace státních zásahů do tržního prostředí, nechal přispívat na své podnikání nemalou částkou ze státního rozpočtu?

Zmiňovaný pořad najdete zde, reportáž o poslancích a čerpání prostředků na provoz jejich kanceláří, běží zhruba od sedmé minuty. Hezký kulturní zážitek.

redakce

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s