Megaškola nakonec nebude, ale i tak stála Liberecký kraj 125 milionů. Inkasuje: Investorsko Inženýrská.

Spousta lidí, nejen v samotném Liberci, si oddychla. Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, které mělo slučovat celkem pět středních škol nakonec na Masarykově třídě ani jinde stát nebude. Rozhodlo o tom v posledních červnových dnech zastupitelstvo Libereckého kraje. Celá akce měla stát 1,3 miliardy korun, ale jak bývá v Liberci zvykem (a zvlášť staví-li firmy s dlouhými prsty na radnici či kraj), bůhví, kde by se konečná suma zastavila. Stavbu měla realizovat Investorsko Inženýrská.

Celý počin měl navíc celou řadu odpůrců už od samého počátku. Peníze na realizaci Centra vzdělanosti Libereckého kraje chtěli například krajští zastupitelé z převážné většiny čerpat z fondů Evropské unie. To by ale ohrozilo dotace pro jiné projekty a zejména pro města pod 50 tisíc obyvatel a těch je v Libereckém kraji většina. Svoje znepokojení dali najevo také představitelé měst jako je Jablonec n. Nisou, Hrádek n. Nisou nebo Desná v Jizerských horách.

Ani mezi pedagogy a odborníky na pedagogiku plán, sestěhovat na dva tisíce středoškolských studentů na jedno místo, příliš nadšení nevzbudil. Leckdo se také ptal, co bude se starými, tradičními budovami libereckých středních škol, které se mohou stát lukrativním zbožím. Některé z nich, ty sousedící, měly být do projektu zakomponovány, ale u ostatních je možné, že by se staly předmětem výhodných spekulací a obchodů. proti byli i památkáři a obyvatelé zdjší čtvrti. Prostě nápad se líbil asi jen ODS a samozřejmě Investorsko Inženýrské.

Volby na podzim roku 2008 ale zamíchaly kartami a ODS prohrála volby a vítězná ČSSD již před volbami proklamovala, že jí celý projekt přijde zbytečný a naddimenzovaný. Dostála tedy svému a jak bylo řečeno, spoustě lidem se ulevilo. Nicméně celý případ snažení se o libereckou megaškolu má ještě jeden, temnější dovětek.

Bývalé vedení Libereckého kraje, pod taktovkou ODS, utratilo za projektovou dokumentaci na stavbu, nyní již odpískaného, Centra vzdělanosti Libereckého kraje, neuvěřitelných 125 milionů korun, aniž by počítalo s jakoukoliv možností, že se tato megaškola nakonec stavět nebude. Tato tučná sumička šla do kapsy předpokládanému realizátorovi projektu, firmě Investorsko Inženýrská. Ta vznikla jako dceřiná firma společnosti Syner, která je svými kontakty se zdejší ODS proslulá. Projekty, které stály občany Libereckého kraje 125 milionů korun, teď může hejtmanství leda tak vyhodit do koše.

Megaškola se sice stavět nebude, ale bývalý významný pracovník Investorsko Inženýrské už na liberecké radnici hlídá evropské dotace, o tom jsme Vás informovali zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj