První krok rady města po odvolání Změny pro Liberec – zrušení vznikajícího protikorupčního oddělení

V sobotu 16.4. 2011 byli odvoláni zástupci Změny pro Liberec z rady města v čele s primátorem Korytářem. V radě zůstali zástupci ČSSD, Liberce občanům a zástupci z Unie pro sport a zdraví. Jaký byl jeden z prvních kroků, které provedla tato staronová rada, která se opírá svou existenci o podporu ODS (díky níž mohla odvolat své bývalé partnery ze Změny pro Liberec)? Zrušení vznikajícího protikorupčního oddělení liberecké radnici, které iniciovala Změna pro Liberec a rovněž zmaření vzniku oddělení pro místní agendu 21.

Podle slov Martiny Rosenbergové z ČSSD, která z titulu statutární náměstkyně zastupuje primátorský post, pro místní média na nové pracovníky nejsou v rozpočtu peníze a vznik nových míst neprojednala rada města.

Vznik nového protikorupčního oddělení na liberecké radnici inicioval dnes už bývalý primátor Jan Korytář a mělo spadat pod kancelář primátora. Podle vyjádření Jana Korytáře se pracovníci oddělení neměli jen věnovat „starým“ kauzám, které poškodily městskou pokladnu a kterých je v Liberci pořád více než dost, ale zejména se podílet na zavádění systémových prvků, které by do budoucna zamezily bujení korupce, jako tomu bylo dosud. Podle Korytáře by práce tohoto oddělení měla rovněž přinést nemalé úspory městské kasy. Boj s korupcí měly alespoň v předvolebním programu všechny strany bývalé koalice.

Po zásahu okleštěné rady skončila rovněž i možnost, že Liberec bude mít i oddělení pro naplňování závazného dokumentu OSN Místní agenda 21. Místní agenda 21 je program snažící se uplatnit principy udržitelného rozvoje na regionální úrovni. Je věnována místnímu rozvoji, povzbuzení ekologické aktivity obyvatel a zájmu o kulturní život měst a obcí. Jedná se zejména například o tyto aktivity: obnova památek, oživování tradičních zvyklostí a řemesel,udržitelná turistika, péče o krajinu, výsadba stromů, údržba parků, akce pro veřejnost (slavnosti, jarmarky, poutě), vlastní práce místních orgánů – zapracování principů udržitelného rozvoje do koncepcí, plánů i každodenní agendy, ekologické vytápění, třídění komunálního odpadu, nákupy respektující udržitelnost spotřeby a řada dalších aktivit. Předpokladem pro uskutečňování místní agendy 21 je zapojení místních občanů a veřejných činitelů.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem