O čem se u „losovačky“ již často nemluví

Dnes přinesla média zprávu, že se karlovarská radnice potýká s triumvirátem firem Syner, Baustav, Metrostav, které v jejich městě za 1,2 miliardy postavily tamní halu. Někteří radní se chtějí soudit, jiní (ti za ODS) hájí firmy i tehdejší postup radnice, kdy sami vládli.

Karlovarská aréna a město samo se proslavilo zejména tzv. losovačkou. Zná ji skoro celý národ, ale jen nemnoha lidem je známa obšírnější historie a souvislosti okolo tohoto proslaveného mýtu české korupce.

„Karlovarskou losovačku“ pro tamní radnici, kde vládla ODS, v rámci odpovědného přístupu k rozpočtu a šetření prostředků, prováděla najatá firma Stormen.

Jiří Pilský, jednatel firmy Stormen, kterou si město Karlovy Vary na organizaci soutěže najalo, působil dříve ve společnosti Tender Group Plus. Ta je podezřelá z toho, že v minulosti za úplatky manipulovala výběrová řízení. Případem se v těchto dnech zabývá soud. Ačkoliv Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil karlovarské výběrové řízení za zmanipulované a udělil městu půlmilionovou pokutu, firem jako Syner se to nijak nedotklo.

Pan Pilský, bývalý zaměstnanec Tender Group Plus se ale se Synerem nepotkal jen v Karlových Varech. Pilský půl roku před zorganizováním „losovačky“ v Karlových Varech uchystal výběrové řízení pro město Mimoň na rekonstrukci hřišť a tělocvičen tamní školy a školky. Zakázku za 54 milionů získal Syner.

Vraťme se ale ke kauze Tender Group Plus. Ta nám osvětlí mnohé z historie českého betonového velkobyznysu, který tyl a tyje z veřejných peněz. Firma vznikla právě jako specialista na pořádání obchodních veřejných soutěží, odborných kurzů, školení, vzdělávacích akcí a lektorské činnosti. Její „profesionální pomoc“ veřejnému sektoru ale nakonec skončila u soudu.

Hlavní obviněný v celé kauze je Radovan Sitař, který se jako podnikatel živil zrealizováním výběrových řízení na klíč a nabízel jej zejména městům, která hodlala investovat veřejné peníze. Podle obžaloby se Sitař dohodl se stavebními firmami na výhodném obchodu: za statisícové úplatky jejich nabídky doporučí jako nejlepší. Žalobce to označil za trestnou činnost s vysokou společenskou nebezpečností.

Radovan Sitař přitom dovedl celý systém téměř k dokonalosti: úplatky putovaly jako faktury za fiktivní práce přes spřízněnou firmu a pak bankovním převodem do Rakouska. Tady pak Sitařovi lidé vybírali peníze v hotovosti. Sitař si měl takto přijít na 14,5 milionu, policistům se podařilo zdokumentovat celkem šestnáct zmanipulovaných tendrů. U soudu se tak sešlo 17 českých podnikatelů, většinou výkvětu polistopadového stavebnictví.

Jedním z původně obviněných podnikatelů byl i švagr dnešního ministra financí Miroslava Kalouska, Lubomír Kašák. Ten stál za koupí Kalouskova luxusního bytu v Praze-Petřinách. Přepychové apartmá nejdříve koupil bývalý šéf privatizovaného Omnipolu a jeden z největších zbrojařů v republice Richard Háva, přítel Miroslava Kalouska, který v té době působil jako náměstek na ministerstvu obrany. Háva následně více jak dvousetmetrový byt převedl na Lubomíra Kašáka a ten jej daroval své sestře – manželce dnešního ministra Kalouska. Kašák byl v roce 2002 zavražděn svým obchodním společníkem.

Pro Liberec a jeho obyvatele má případ zvláštní důležitost tím, že jedněmi z podnikatelů, kterých se kauza dotkla, jsou majitelé firmy Syner – Petr Syrovátko a Jiří Urban. Syner je štědrým sponzorem liberecké ODS, která byla téměř dvacet let ve vedení zdejší radnice. Petr Syrovátko je dokonce členem místní ODS. Žalobce oba podnikatele opakovaně vinil, že měli poskytnout úplatek výši 315 tisíc korun při získávání zakázky na přestavbu liberecké nemocnice za zhruba 200 milionů.

Podle obvodního soudu pro Prahu 4 korupci spáchali majitelé stavení firmy Syner Petr Syrovátko a Jiří Urban při získávání zakázky na přestavbu liberecké porodnice.

Trestním příkazem je samosoudkyně poslala na rok do vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Oba spolumajitelé Syneru však podali proti rozhodnutí okamžitě odpor a soud další instance později předchozí rozhodnutí zrušil a oba podnikatele neshledal vinými.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec přijde o desítky milionů korun. V polovině září ohlásil primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/SLK), že zvýší daň z nemovitosti, a napraví tím to,
Jedna z dominant města, neorenesanční radnice, má dnes narozeniny. Přesně před 130 lety byla dokončena její stavba, a to přesně po pěti letech od
Sotva hejtman Libereckého kraje ohlásil, že bude svůj post obhajovat i pro čtvrté volební období, vyšla najevo zajímavá skutečnost. Používal totiž telefon s aplikací
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj