nášLiberec

Search

Soud poslal bývalého šéfa liberecké policie na čtyři roky za mříže pro korupci

Dnes poslal liberecký soud bývalého velitele liberecké policie Miroslava Dvořáka do vězení na čtyři roky. Uznal jej vinným z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování služebních povinností a podvod. Dvořák také nesmí po dobu deseti let vykonávat práci u policie. S Dvořákem čile komunikovali někteří liberečtí politici, jako například městský zastupitel a krajský radní za ČSSD, Martin Sepp, kterému Dvořák zařídil smazání přestupku.

Dvořák se měl dopustit korupčního jednání, když se měl domáhat čtvrtmilionového úplatku. Tento úplatek měl Dvořák požadovat v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol. Na celou korupční chobotnici u liberecké policie upozornily odposlechy, které zajistila policejní inspekce.

Zneužití pravomoci veřejného činitele se Miroslav Dvořák dopustil, když nařídil vedoucímu dopravní policie, aby se postaral o smazání přestupku náměstka libereckého hejtmana Martin Seppa z ČSSD. Sepp na Silvestra 2008 výrazně překročil rychlost a policisté podle obžaloby na Dvořákův skartovali záznam, že jel v obci rychlostí 109 kilometrů za hodinu. Seppova komunikace s Dvořákem přes mobilní telefon již vešla do dějin. Soud Dvořákovi neuvěřil, že se Seppem mluvil o fotkách ze soukromé akce.

Paradoxně Sepp, kterému Dvořák zajistil smazání dopravního přestupku je krajským náměstkem přes dopravu. Informací kolem Seppova přestupku se měl, díky důvěrnému vztahu s Dvořákem, domáhat i krajský šéf ČSSD, europoslanec a muž s největším vlivem v této straně, Robert Dušek. Ten tyto informace potřeboval z politických důvodů, Dvořák mu vyhověl a i to mu přitížilo, neboť tak porušil zákon.

U soudu rovněž zaznělo, že se Dvořák, který byl známý i svými styky na významné liberecké podnikatele, choval ke svým podřízeným jako středověký feudál. Tak jej označil přímo státní zástupce a soud mu dal za pravdu. Dvořák podle soudu využíval služební vozy pro soukromé potřeby – přepravu stavebního materiálu a piva. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

Soud Dvořákovi zakázal na deset let práci u policie. Původně mu hrozilo mu až osm let vězení, ale sám státní zástupce požadoval čtyři roky. Obžalování byli i další tři policisté. Dva z nich uznal soud vinnými, ale odešli jen s podmínkou, jeden byl zproštěn obžaloby.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zfušované výběrové řízení na plavecký bazén v Liberci, které se dle protikorupční policie odehrávalo pod přímou kontrolou kontroverzního podnikatele Petra Syrovátka ze SYNER Group,
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém