nášLiberec

Search

Největší vděk a láska ke straně? V Liberci!

Minulý týden zveřejnila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) svou výroční zprávu za loňský rok, kde zveřejňuje i dary fyzických osob. Po nahlédnutí do seznamu ihned zarazí jedna věc. A to výše částek, které liberečtí sociální demokraté kolem Roberta Duška věnují do stranické pokladny. Jako tým bezkonkurenčně vedou v celé republice. Štědré k ČSSD byly i firmy, které získaly kritizované zakázky v době, kdy tato strana vládla na kraji.

Zatímco takový brněnský primátor věnoval straně 14 tisíc korun a čelní představitelé ČSSD jako předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc, Alena Gajdůšková nebo František Bublan poslali loni na stranický účet většinou do padesáti tisíc, v Liberci jsou k rodné straně štědřejší.

Prohrané volby, ale pro stranu vše

Bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler podaroval ČSSD částkou 130 tisíc korun, městský zastupitel Milan Šír se nerozpakoval dát straně 110 tisíc korun a náměstek primátorky Lukáš Martin 100 tisíc. Trošku skromnější byli proslavení někdejší náměstci hejtmana náměstci jako Zdeněk Bursa či Martin Sepp, ti do stranické kasy věnovali okolo mezi 40. až 50. tisíci korun, stejně jako například současná zastupitelka kraje za ČSSD Romana Žatecká.

Pomyslný krajský žebříček štědrých sociálních demokratů vyhrál volební manažer ČSSD a aktuálně neúspěšný kandidát do orgánů Severočeské  vodárenské společnosti Radek Polma. Ten poslal na účet ČSSD 200 tisíc korun.  Hned v závěsu za nimi je liberecký stranický boss Robert Dušek, který ze svého daroval 150 tisíc korun, ovšem jeho asistent Ladislav Slánský k tomu přidal dalších 90 tisíc. Neúspěšná kandidátka na hejtmanku (a zároveň krajská zastupitelka a) Lenka Kadlecová věmovala straně 100 tisíc korun.

Při posledních krajských volbách kdysi vítězná ČSSD skončila až čtvrtá. Získala pouhých 13 % , za což jí náleží 7 mandátů v zastupitelstvu. Sociální demokraté přitom obhajovali mandátů patnáct. Navíc v celé republice ČSSD uspěla. Vedení ČSSD v čele s Robertem Duškem po volbách na oko odstoupilo, aby se o pár týdnů později nechalo na krajském volebním sjezdu potvrdit znovu. Ovšem někteří z nejznámějších sociálních demokratů (náměstci Sepp, Bursa, Petráček) se později v souvislosti s policejním obviněním vzdali mandátu krajského zastupitele a přerušili členství ve straně.

Vysoké odměny, vysoké dary

Proč to všechno uvádíme? Možná proto, že to může odpovídat na urputné trvání na nároku na obří odměny ve veřejných společnostech – například v Krajské nemocnici Liberec, které loni liberečtí sociální demokraté předváděli. Po odvolání Změny pro Liberec z liberecké radnice a vytvoření tiché opozičně-smluvní koalice s ODS ovládla ČSSD dozorčí radu liberecké nemocnice (do vedení byli zase bez výběrového řízení instalováni Jiří Kittner z ODS a Jiří Veselka z USZ) a hned si navýšili drastickým způsobem odměny. Předseda dozorčí rady (Zdeněk Bursa) pobíral 50 tisíc korun, členové (např. právě Milan Šír nebo Martin Sepp) 30 tisíc. Když bylo poukázáno, že je to v rozporu se zákonem, bránili své prebendy sociální demokraté zuby nehty. Nakonec ale couvli. Současné krajské vedení odměny dozorčí rady razantně snížilo (předseda 15 tisíc, člen 10 tisíc).

Dost možná to odpovídá i na otázku, proč například významná a nepřehlédnutelná  postava liberecké ČSSD Milan Šír zarputile odmítá tvrdit, kolik a za co pobírá v Technických službách města Liberce, kam byl po zmíněném převratu na liberecké radnici dosazen na nově (a pro něj) vytvořené místo „technického manažera“. U Roberta Duška, jehož příjem europoslance, se může pohybovat až kolem 800 tisíc měsíčně taková štědrost asi nezarazí, ale naopak vyvolává otázku, kde v loňský volební rok vzala 100 tisíc korun Lenka Kadlecová, v té době náměstkyně domova důchodců. Je ovšem pravda, že se jí stala pouze pár měsíců před volbami, ale o to více to bylo zdůrazňováno ve volební kampani. Radek Polma zase pracuje jako ředitel Asociace krajů, předtím působil jako asistent poslance, ještě předtím například i jako policista.

Vysoké ceny zakázek, rovněž vysoké dary

Štědré k oranžové kase ale byly i firmy, které za ČSSD dosáhly na veřejné zakázky. Jeden z nejvyšších firemních darů poskytla ČSSD jablonecká firma Telmo, která patří členu ODS Radkovi Dvořákovi. Telmo poslala na stranický účet celých 300 000 Kč. Telmo v roce 2009, kdy na kraji vládla ČSSD podporovaná KSČM, získala veřejnou zakázku v hodnotě téměř 4,5 milionu korun –  rekonstrukci informačních technologií jednacího sálu zastupitelstva Libereckého kraje. Již tehdy zakázku kritizovala jako nepotřebnou a účelovou tehdejší opozice, Starostové pro Liberecký kraj.

Navíc Telmo nebyla firmou s nejnižší nabídkou. Její konkurenti nabízeli realizaci zakázky za částku téměř o polovinu nižší. Přesto zakázku získala společnost Telmo, která posléze ve volebním roce štědře ČSSD obdarovala.

Nelze předjímat, jestli je za vysokými částkami potřeba revanšovat se za všechny tak dobře placené posty, výpalné za veřejné zakázky nebo například potřeba omluvit se za zpackané volby z podzimu, kdy liberecká ČSSD totálně propadla (aby si poté znovu zvolila stejné vedení s Robertem Duškem v čele) nebo něco jiného. Ovšem rozdíl v částkách, které sociální demokraté posílají do stranické kasy překvapivý je, stejně jako sumy, které sociální demokraté získali od firem, které získaly problematické zakázky.

Vedení ČSSD na otázky spojené s financováním strany do vydání článku dosud neodpovědělo.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali