Tečou peníze z nevýhodného pronájmu do Liberce?

Stát ročně tratí obrovské peníze kvůli nevýhodné smlouvě na pronájem budovy, kde sídlí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pražském Kačerově. Stát za budovu, která v roce 2004 stála 160 milionů platí nájemné 38 milionů ročně. Smlouva je nevypověditelná až do roku 2022. Budovu postavila liberecká společnost Integra a její majitel Petr Turek stál i v čele společnosti Office Building Kačerov (OBK), která stát nemovitost pronajala.

Pokud i nadále stojí za společností CIB Real Estate, která v roce 2010 firmu OBK převzala, liberecký podnikatel Petr Turek, má o slušný příjem postaráno. Stát totiž této společnosti platí celých 38 milionů a platit bude ještě dalších devět let. Přitom budova, kterou Turkova společnost Integra postavila a jeho další firma OBK státu pronajala, se zaplatila už během prvních pěti let, tedy někdy v roce 2009. Nicméně současné majitele CIB Real Estate nelze dohledat, jsou ukryti pod anonymními vlastníky se sídlem v Amsterdamu. Jako první přišla s případem Mladá fronta Dnes.

Smlouva byla původně sepsána tak, že by šla vypovědět již po roce 2012, ale někdejší šéf ŘSD Alfred Brunclík podepsal ke smlouvě dodatek, který zaručuje, že smlouva může být vypověditelná až v roce 2022. Brunclíka v této věci již obvinila policie a případ dál šetří.

Stejně jako neobvyklá je smlouva o pronájmu, neobvyklé jsou i ceny, které ŘSD anonymní firmě se sídlem v Holandsku platí. Cena za metr a měsíc na pražském Kačerově (zhruba 500 Kč za metr čtvereční) odpovídá spíše cenám nejlukrativnějších míst kanceláří v samotném srdci Prahy.

Petr Turek a jeho podnikatelské aktivity nejsou liberecké veřejnosti neznámé. Jeho firma Integra se podílela, podobně jako například liberecká společnost Syner, na výstavbě obchodních domů v centru Liberce, samotný Petr Turek plánoval koupit liberecké letiště, údajně za účelem dalšího provozu a tento podnikatel stál i u vzniku obrovské jámy na libereckém Perštýně, která vznikla mimo jiné i na základě jeho spekulací s pozemky.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.