Výsledky referenda jsou kvůli nedostatečné účasti voličů pro vedení města nezávazné. Díky termínu voleb, který svévolně a proti návrhu přípravného výboru vedení města změnilo a stanovilo ho na pouhé tři týdny před parlamentní volby, nebyla účast občanů na hlasování dostatečná.
Institut referenda představuje nejdůležitější nástroj přímé demokracie a vychází z předpokladu, že občané mají zájem o dění ve veřejném prostoru. Do tohoto žádoucího stavu má česká společnost včetně obyvatel Liberce zřejmě ještě daleko. A tak místo agitace a argumentů, které by vysvětlily a podpořily záměry současného vedení Liberecké radnice a přesvědčily občany o správnosti zamýšlených kroků, vsadili tito politici právě na pasivitu a pohodlnost oné „mlčící většiny“.
Strategie současného vedení radnice vyšla přesně podle očekávání a výsledkem referenda přes drtivou převahu hlasovacích lístků se zaškrtnutým NE ve všech třech otázkách (96,6% 97,6% 97,4%) se řídit nemusí.
Současní vládci by však měli mít na paměti, že tato strategie je více než krátkozraká a neplatnost referenda neznamená legalizaci jejich zamýšlených kroků v tomto směru. Nezohlední- li relaci aktivních podporovatelů a odpůrců (necelé 4 stovky proti více jak 13,5 tisícům), kteří se dostavili, dávají tím jasně najevo svou aroganci k obyvatelům tohoto města. Příkladem by mělo být Švýcarsko, kde referenda fungují spolehlivě, protože vycházejí z předpokladu, že rozhodovací pravomoci mají mít ve svých rukou právě aktivní občané.
Dostane-li se Liberec do stavu například dnešního Detroitu, tedy prakticky do bankrotu, nebude mi líto oněch pasivních a lhostejných občanů, kteří se nepřišli nijak vyjádřit, ale kladu si otázku, jak k tomu přijde oněch 13 tisíc aktivních?