Koalice Starostů a Změny na kraji se rozpadla, vznikla opozičně smluvní koalice včele se Starosty

Koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj na krajském úřadě už i oficiálně skončila. Část Změny pro Liberecký kraj, konkrétně její zakladatelé a lídři – Jan Korytář, Zuzana Kocumová, Jaromír Baxa a Miroslav Hudec odchází do opozice. Na kraji je už dohodnutá tichá opozičně smluvní koalice Starostů, Nezávislých vzešlých ze Změny a opozičních zastupitelů z řad KSČM, ČSSD a ODS.

 

 

Důvodem pro rozpad koalice byl podle dnes již opoziční Změny pro Liberec dlouhodobé porušování koaliční spolupráce ze strany Starostů, zákulisní vyjednávání s opozicí i některými zvolenými členy za Změnu pro Liberecký kraj v klíčových otázkách jako čtyřmiliardová dopravní zakázka i celkové pokrytectví Starostů v čele s z korupce obviněným hejtmanem Martinem Půtou. Podle Jana Korytáře Změna se rozhodla přestat dělat fasádu politice, která pokračuje ve vyjetých kolejích. Vyvrcholením pak bylo listopadové odvolání  Zuzany Kocumové z funkce náměstkyně pro zdravotnictví.

Důvody odchodu do opozičních lavic shrnuje Změna pro Liberecký kraj takto:

1)      Současný předseda klubu, Josef Jadrný, opakovaně jednal proti usnesení klubu – např. hlasování o zrušení protikorupční komise a komise pro veřejné zakázky, hlasování o odvolání Zuzany Kocumové.

2)      Nepřenášení informací dovnitř klubu, případně informování jen některých členů – např. informace p. Jadrného, že se odvolávání Zuzany Kocumové nepřipravuje, a to v době, kdy mu to bylo koaličním partnerem sděleno; o výměně v dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec se někteří členové klubu ZpLK dozvěděli jako o hotové věci, bez předchozího prodiskutování.

3)      Hájení postupu ve veřejné zakázce na dopravní obslužnost některými členy klubu ZpLK, kdy byli vyloučení dopravci s nejnižšími cenami, i přes jasnou argumentaci proti tomuto kroku. Toto rozhodnutí poté Rada kraje musela revokovat, ovšem již s mnoha dalšími komplikacemi.

4)      Potírání názoru a diskriminace zakládajících členů ZpLK, kdy postupně byli zbaveni většiny pozic, ve kterých se podíleli na vedení kraje, a dosazení jiných zastupitelů bez zohlednění kvality práce.

5)      Rozdělení je důsledkem dlouhodobě rozdílných politických názorů, kdy jedna část klubu se rozhodla jít cestou „nulového odporu výměnou za udržení pozic“ a druhá část klubu je stále více nespokojená se způsobem naplňování našeho volebního programu a stylem politiky.

„Změna pro Liberecký kraj nebude nadále součástí koalice vedené hejtmanem Půtou, nemůžeme nadále dělat, že se nic nestalo. Mám na mysli jak způsob odvolání náměstkyně Kocumové, tak hejtmanovo chování po obvinění ze závažných trestných činů či způsob, jakým se vrcholní politici koalice stavěli k zakázce na dopravní obslužnost,“ říká Jan Korytář, předseda Změny.

„Konec koalice mě mrzí, ale nejde dlouhodobě fungovat v silně nevyrovnaném svazku, kde je menšinový názor tvrdě potlačován a dokonce je prohřeškem i vůbec jiný názor vyslovit. Představa, že po celé 4 roky budou mít všichni stejný názor, je hezká, ale nereálná,“ doplňuje prohlášení Zuzana Kocumová, odvolaná náměstkyně za Změnu pro Liberecký kraj.

„Změna pro Liberecký kraj vznikla jako koalice hnutí Změna a Strany zelených. Obě zakladatelská uskupení nesouhlasila s odvoláním Zuzany Kocumové a nesouhlasí s návrhy pana Jadrného. Josef Jadrný nezastupuje Změnu pro Liberecký kraj, ale pouze sebe a několik dalších zastupitelů,“ shrnuje Josef Šedlbauer, předseda Strany Zelených v Liberci.

Na Libereckém kraji tak vzniká situace, kdy vzniká menšinová koalice Starostů a odpadlíků ze Změny, která ale bude mít pouhých 19 hlasů ze 45. Zákonitě se tedy bude muset opírat o hlasy opozičních zastupitelů z řad KSČM, ODS a ČSSD.

Ostatně, že vše je již dohodnuto předem, napovídá skutečnost, že Josef Šedlbauer má být odvolán z dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec a jeho místo má obsadit František Pešek z KSČM, známý svou podporou privatizace veřejné dopravy v Libereckém kraji firmou Busline. Ostatně s komunisty jednal hejtman Martin Půta o listopadovém odvolání Zuzany Kocumové již v srpnu. Místo Kocumové má obsadit André Jakubička, rovněž odpadlík ze Změny pro Liberec.

Současní představitelé kraje, jak ze Starostů, tak z odpadlíků ze Změny, se ale hájí tím, že se vlastně nic nestalo, že smlouva koaliční smlouva pokračuje dál. To je ale v příkrém rozporu zejména s kroky náměstka hejtmana Josefa Jadrného, který se již na podzim snažil vypovědět smlouvu za Zelené (kteří jej za to i za jeho angažmá v odvolání Kocumové sesadili, Jadrný poté i vystoupil ze Zelených), aktivně podpořil odvolání Zuzany Kocumové (kdy zatajil vlastnímu klubu, že takový návrh Starostové chystají) a již na jednání rady v prosinci 2014 hovořil o tom, že vznikne klub Nezávislých (6 zastupitelů) a klub Změny pro Liberecký kraj (4 zastupitelé).

Že koaliční smlouva pokračuje, politici Změny kolem Korytáře a Kocumové ovšem odmítají . V budoucnu by podle nich měla vypadat, po rozdělení klubů, situace takto:

Klub Změny pro Liberecký kraj

jméno

Počet preferenčních hlasů

Pořadí zvolení

funkce

Korytář Jan

6 160

1.

Kocumová Zuzana

4 457

2.

Baxa Jaromír

2 041

3.

DR NsP ČL (?)

Hudec Miroslav

844

4.

 

Klub Nezávislých

jméno

Počet preferenčních hlasů

Pořadí zvolení

funkce

Jadrný Josef

576

7.

Náměstek hejtmana

Hujerová Ivana

290

10.

Radní LK

Losová Alena

297

9.

Radní LK

Jakubička André

582

6.

Radní LK

Kunetka Ivan

783

5.

DR Silnice LK

Opatrný Vladimír

432

8.

DR KNL

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého