nášLiberec

Search

Hejtmanský ples stál 3,5 x více než kolik byl jeho výtěžek

„Hejtmanský ples pomáhal, opraví se díky němu i čůrající voříšek v Kryštofově údolí, obdarováno bylo 5 humanitárních organizací, výtěžek z  hejtmanského plesu byl 175 350 Kč…“ Tolik a i více hlásaly v posledních dnech titulky novin i PR pracovišť o desátém jubilejním hejtmanském plesu. Charitativní účel se zdál být jeho první zásluhou, příčinou i důvodem pořádání. Ale čísla neúprosně tuto legendu vyvracejí. Pořádání plesu stálo veřejnou kasu 3,5x více, než kolik činil jeho výtěžek pro charitu. Hejtmanský ples vyšel na 588 376 korun.

Před několika dny rozbouřila vody liberecké politiky přestřelka mezi hejtmanem Martinem Půtou a náměstkem libereckého primátora Janem Korytářem, který zveřejnil svoje rozhodnutí nejít na hejtmanský ples kvůli obvinění Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Podle Korytáře je nepřístojné dělat, že se vlastně nic nestalo, což by účast na plese plném úsměvů a fotografií do novin jen potvrzovala.

Nehledě na tento názorový střet je zajímavé podívat se, kolik vlastně pořádání hejtmanského plesu, který svou legitimitu odvozuje předně i ze svého charitativního poslání, stojí veřejný rozpočet. A tato čísla nejsou pro zastánce pořádání plesů a podobných akcí právě příznivá a dávají argumenty do rukou kritiků, kteří ukazují na to, že charita na plese je pouhá zástěrka pro PR politiků.

Hejtmanský ples vynesl 175 350 korun a díky němu byly obdarovány (a patřičně hlasitě) organizace, které si to jistě zaslouží jako například Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje, o.p.s., Liberec, MAJÁK, o. p. s., Liberec, Farní charita v české Lípě a podobně. Jiná věc je, že kdyby plesu nebylo, zůstalo by v krajské kase plněné kapsami občanů celých 588 376 Kč.

Veškeré náklady, dle vyjádření , byly hrazeny Libereckým krajem  a jediné příjmy, které Liberecký kraj s plesem měl, byl výtěžek ze vstupného pro benefiční podporu 5 dobročinným a neziskovým organizacím (každá získala zhruba 35 tisíc korun).

Zajímavý je i rozpočet akce. Hlavní program plesu, tedy organizovaná zábava stála o 5 tisíc více než samotný výtěžek, zhruba 180 tisíc korun. A nepomohlo ani vystoupení Martina Půty se saxofonem. Doprovodný program vyšel liberecký kraj na 120 tisíc korun. Technické zabezpečení akce na zhruba 81 tisíc korun a reklamní kampaň dokonce na necelých 73 tisíc korun. Téměř podobná částka, která se na charitu vybrala se na plese i projedla, občerstvení přišlo na 135 tisíc korun českých.

Tato nelichotivá vizitka hejtmanského plesu se v Liberci diskutuje již delší dobu. S podobnými výsledky se zase pořádaly plesy primátorské, minimálně od dob Jiřího Kittnera.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali