Zámek a galerie se o víkendu otevřou pro veřejnost

Mnoho let veřejnosti nepřístupný Liberecký zámek se od pátku 29. května znovu otevře lidem. Tentokrát ale návštěvníky nečekají jen prohlídky těch nejatraktivnějších míst této klasicistní památky. Až do neděle 31. května si zde zájemci navíc užijí spoustu zábavy. Celý areál zaplní série koncertů, tanečních vystoupení, divadelních performancí a výtvarných dílen. Součástí projektu Zámek žije! je totiž 25. ročník festivalu Hudební mládeže ČR Duhová bouře.

Páteční program, nazvaný Otevřený zámek, odstartují v 14.00 hodin prohlídky zámecké věže a kaple. Následovat bude od 15.00 hodin vystoupení libereckého pěveckého sboru Cantemus, v 16.00 hodin se představí Big Band ZUŠ Liberec a Jazzgirls, v 17.30 hodin kapela Přehmat a v 19.00 hodin začne koncert Tonyho Ducháčka se skupinou Garage.

Sobotu v areálu, pojmenovanou Duhový zámek, kromě prohlídek zámku obohatí v parku program pro děti, Dětský den na zámku. Pro nejmenší návštěvníky připravili pořadatelé pohádkový den, plný her, soutěží a workshopů. Sérii koncertů zahájí v 12.00 hodin v zámecké kapli Musica Viva. Diváci se mohou těšit například také na Divokýho Ira, Top of Shakespeare nebo Lucii Slaninovou.

Nedělní program, nazvaný Jazzový zámek, otevřou opět od 10.00 hodin prohlídky věže a kaple. Jazzově laděný program na zámku uzavře jako tečka za celým kulturním maratonem od 15.30 hodin liberecký dixieland Old Stars.

Lidé se budou moci vedle zámku podívat také do bývalého sídla Oblastní galerie, sousedního Liebiegova paláce. Tam zhlédnou výstavu díla výtvarníka Káji Saudka, sbírku libereckých historických pohlednic, ukázky replik historického skla nebo si prohlédnou obrazy libereckého grafika a malíře Štefana Škapíka.

„Hlavním cílem akce je to, aby prostor okolo zámku a bývalé galerie začal opět žít. Věřím, že si Liberečané k tomuto místu opět vytvoří vztah a začnou ho více využívat. Jsem rád, že se nejedná jen o akci města, ale naopak, největší práci na přípravách odvedli lidé z různých neziskových organizací, zejména Hudební mládeže a NELI,“ zdůraznil náměstek primátora pro pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. 

Festival Duhová bouře má za cíl propojit umění s každodenním životem Liberečanů. Proto se každý rok přehlídka odehrává v centru města pod širým nebem. Hlavními organizátory projektu Zámek žije! jsou vedle Hudební mládeže ČR také statutární město Liberec a NELI – neziskovky Liberecka.

 „Cílem tohoto široce pojatého multikulturního happeningu je ukázat na jedno z mnoha možných využití historické budovy bývalé galerie a libereckého zámku“, říká jeden z hlavních iniciátorů celé akce Ladislav Haidl. „Chceme zábavnou formou inspirovat naše spoluobčany i další kolegy z neziskového sektoru k tomu, aby přemýšleli o vhodném využití tak atraktivních lokalit v samém centru Liberce, jako je zámek a galerie a zapojili se s námi do široké diskuze o dalším osudu tohoto bezesporu výjimečného veřejného prostoru,“ uzavírá Haidl.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt
Zelení budou kandidovat do zastupitelstva Libereckého kraje pod značkou Zelení pro kraj. Lídrem kandidátky je Milan Starec, který stojí dlouhé roky v čele občanského odporu
Na konferenci Novinářské fórum byly v pondělí 6. května vyhlášeni první výherci nového programu na podporu lokální žurnalistiky. Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve spolupráci